Operacja przykurczu Dupuytrena

przykurcz dupuytrena

Co to jest przykurcz Dupuytrena?

Przykurcz Dupuytrena to schorzenie tkanki łącznej, które polega na nadmiernym przeroście tkanki podskórnej dłoni, czyli tzw. powięzi. Na dłoni (a z czasem również na palcach) pojawiają się guzki i pasma utworzone z tkanki, powodujące przykurcze palców, czyli niemożność ich całkowitego wyprostowania. Zazwyczaj przykurcz dotyczy czwartego i piątego (najmniejszego) palca jednej ręki. Choroba najczęściej atakuje mężczyzn powyżej 40. roku życia, jest niebolesna i postępuje powoli. W zaawansowanym stadium upośledza funkcje ręki, przede wszystkim chwytania, doprowadzając do znacznego ograniczenia ruchomości palców i dłoni. Oprócz zmian w kształcie i funkcji dłoni, wraz z przykurczem pojawiają się zaburzenia czucia w palcach, parestezje, zaburzenia ukrwienia oraz wzmożona potliwość.

Przyczyny przykurczu Dupuytrena

Przyczyny choroby Dupuytrena nie są do końca znane, a do czynników, które mogą powodować jej występowanie zalicza się:

Zachorowania częściej notuje się u osób chorujących na cukrzycę i padaczkę, uzależnionych od alkoholu oraz papierosów.

Leczenie operacyjne

Leczenie przykurczu Dupuytrena polega na przeprowadzeniu wysoko specjalistycznego zabiegu operacyjnego, który umożliwia zmniejszenie przykurczu, a nawet powrót chorej dłoni do całkowitej sprawności. Pacjent wymaga oczywiście odpowiedniego przygotowania do zabiegu. W tym celu konieczne jest przeprowadzenie szczegółowego wywiadu lekarskiego, badań laboratoryjnych, a także ustalenie ewentualnych przeciwwskazań do zabiegu.
Operacja polega na chirurgicznym wycięciu lub przecięciu przerośniętych pasm, które powodują przykurcze w palcach, co umożliwia korekcję przykurczu. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym przy niedokrwieniu operowanej kończyny (zakłada się opaskę uciskową). Możliwe jest wykonanie dodatkowo dożylnej sedacji.
Po operacji pacjent przez kilka godzin pozostaje w klinice pod opieką pielęgniarki, a następnie może wrócić do domu.
W pierwszych dniach po zabiegu u pacjentów może pojawić się drętwienie i ból palców, które niweluje się przy pomocy zaleconych przez lekarza środków przeciwbólowych. Aby uniknąć sztywności oraz opuchlizny dłoni i palców, przez kilka dni zaleca się ostrożne ruszanie palcami, ćwiczenia łokcia oraz barku, a także unikanie opuszczania dłoni, zarówno w dzień jak i w nocy. Usunięcie szwów odbywa się po 10–14 dniach od operacji, a końcowy efekt operacji możliwy jest do uzyskania po 3–6 miesiącach od zabiegu.

Małoinwazyjne leczenie chirurgiczne przykurczu Dupuytrena w klinice Wilmed

Fasciotomia igłowa to najmniej inwazyjna metoda leczenia chirurgicznego przykurczu Dupuytrena. Zazwyczaj zabieg ten wykonuje się w znieczuleniu miejscowym lub krótkotrwałym dożylnym. Igłę wprowadza się do tkanki dłoni lub palców w celu rozdzielenia zgrubiałych pasm. Ruch poruszania igłą tak, jak piłą, powtarza się kilka razy. Celem zabiegu jest przerwanie pasma, aby umożliwić rozprostowanie palca.
Fasciotomia igłowa zazwyczaj przynosi poprawę zmniejszając stopień nasilenia przykurczu. Istnieje jednak prawdopodobieństwo (tak jak w przypadku innych metod leczenia), że przykurcz powróci, chociaż zależy to od stopnia nasilenia choroby przed zabiegiem. W razie nawrotu deformacji zabieg należy powtórzyć.

Zapytaj naszych specjalistów zajmujących się nowoczesnymi operacjami przykurczu Dupuytrena o metody leczenia Twojej dolegliwości. Zapraszamy na konsultacje ortopedyczne do Kliniki WILMED w Warszawie.

ue stopka

© 2018 Przychodnia Wilmed

Back to top
close
Potrzebujesz więcej
informacji?
Oddzwonię do Ciebie!


* Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych
lub przekazany dalej. Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.
Zostaw numer
oddzwonimy!
Rejestracja
Wyślij zapytanie
na interesujący Cię temat...


Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Wilmed, ul. Wiktorii Wiedeńskiej 9a, 02-954 Warszawa w celach marketingowych oraz dla prawidłowej realizacji usługi "umów wizytę".