Leczenie zespołu cieśni nadgarstka

Zespół cieśni kanału nadgarstka to grupa objawów spowodowanych uciskiem nerwu pośrodkowego w kanale nadgarstka. Kanał nadgarstka z dołu i po bokach jest otoczony przez kości, a z góry – przez więzadło poprzeczne nadgarstka. Wewnątrz kanału przebiegają natomiast nerw pośrodkowy oraz ścięgna mięśni zginaczy palców. Jeżeli na skutek zmian zapalnych w kanale robi się zbyt ciasno, powoduje to ucisk na włókna nerwu oraz zmiany degeneracyjne.
Stan zapalny w kanale nadgarstka może mieć różne przyczyny, ale najczęściej jest to długotrwałe wykonywanie jednostajnych ruchów rąk w wymuszonej pozycji. Zespół cieśni kanału nadgarstka bardzo często diagnozuje się np. u zawodowych szwaczek, osób dużo pracujących przy komputerze, muzyków, pracowników produkcyjnych – osób, których praca wymaga właśnie jednostajnych, nienaturalnych ruchów rąk.

Zespół cieśni kanału nadgarstka – objawy

Objawy zespołu cieśni kanału nadgarstka są zależne od stadium choroby:

  • w pierwszej fazie schorzenia odczuwalny jest ból i drętwienie palców, przede wszystkim w nocy, dolegliwości bólowe mogą promieniować do przedramienia oraz barku,
  • w drugiej fazie ból pojawia się także w ciągu dnia, zwłaszcza w sytuacjach wymagających wysiłku, towarzyszy temu znacznie pogorszenie sprawności, głównie przy czynnościach wymagających precyzji,
  • w trzeciej fazie wszystkie powyższe objawy występującą coraz częściej i w coraz większym nasileniu, pojawiać się mogą również zaniki mięśniowe.

Leczenie zespołu cieśni kanału nadgarstka

W pierwszych fazach schorzenia dobre rezultaty może przynieść leczenie w postaci odpowiedniej rehabilitacji czy noszenia specjalnych ortez na nadgarstki. Większość pacjentów do lekarza zgłasza się jednak dopiero wówczas, gdy choroba jest na tyle zaawansowana, że wymaga leczenia operacyjnego, które jest jednocześnie najbardziej skuteczną metodą terapii.
Operacyjne leczenie zespołu cieśni kanału nadgarstka przeprowadzane w klinice Wilmed jest bezpieczne, szybkie i mało inwazyjne. Polega ono na wykonaniu niewielkiego cięcia na powierzchni dłoni oraz przecięciu więzadła poprzecznego nadgarstka, które uciskając w stanie zapalnym na nerw pośrodkowy powoduje dolegliwości. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym lub sedacji. Zarówno rodzaj znieczulenia, jak i wykonywane mikronacięcia sprawiają, że pacjent odczuwa mniejsze dolegliwości, zabieg jest dla niego mniej inwazyjny, a czas powrotu do pełni sprawności jest o wiele krótszy. Już kilka godzin po zabiegu pacjent wraca do domu.

Zapytaj naszych specjalistów zajmujących się leczeniem zespołu cieśni nadgarstka o metody leczenia Twojej dolegliwości. Zapraszamy na konsultacje ortopedyczne do Kliniki WILMED w Warszawie.

Powrót Cennik

Oferujemy

najwyższą jakość usług medycznych

ue stopka

© 2018 Przychodnia Wilmed

Back to top
close
Potrzebujesz więcej
informacji?
Oddzwonię do Ciebie!


* Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych
lub przekazany dalej. Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.
Zostaw numer
oddzwonimy!
Rejestracja
Wyślij zapytanie
na interesujący Cię temat...


Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Wilmed, ul. Wiktorii Wiedeńskiej 9a, 02-954 Warszawa w celach marketingowych oraz dla prawidłowej realizacji usługi "umów wizytę".