Umów się na konsultację. Zadzwoń +22 651 98 61 lub Wypełnij formularz
  • Co to są żylaki kończyn dolnych?

    Żylakami kończyn dolnych nazywamy żyły, które uległy nieodwracalnemu poszerzeniu, wydłużeniu i poskręcaniu niezależnie od ich wielkości. Żylaki dotyczą żył powierzchownych (umiejscowionych tuż pod skórą) oraz perforatorów, czyli naczyń żylnych łączących żyły powierzchniowe z układem żył głębokich.

    Typy żylaków kończyn dolnych

    Wyróżniamy trzy następujące typy żylaków kończyn dolnych:

    • Teleangiektazje (pajączki naczyniowe) – poszerzone małe naczynia położone płytko w skórze. Dla wielu osób są krępującym defektem kosmetycznym, ale raczej rzadko wywołują dolegliwości bólowe.
    • Żylaki siatkowate stanowią siatkę krętych żyłek znajdujących się pod skórą. Występują najczęściej pod kolanami lub na bocznych powierzchniach łydek lub ud. Żylaki takie nie są bolesne i rzadko powodują obrzęki kończyn.
    • Żylaki głównych pni żylnych – żyły odpiszczelowej i odstrzałkowej. Znajdują się one najczęściej na przyśrodkowej powierzchni kończyny (żylaki żyły odpiszczelowej) lub na tylnej powierzchni łydki (żylaki żyły odstrzałkowej). Jest to typ żylaków, który powoduje nieprzyjemne dolegliwości przewlekłej niewydolności żylnej.

    Przyczyny powstawania żylaków kończyn dolnych

    Uważa się, że główną przyczyną powstawania żylaków kończyn dolnych są uwarunkowania genetyczne, powodujące nieprawidłowości zastawek żylnych lub zaburzenia ściany żył.

    Nieprawidłowości zastawek mogą powodować wsteczny ruch krwi do układu powierzchownego, powodując jego nadmierne rozciąganie i przeciążenie. W konsekwencji prowadzi to do poszerzenia i wydłużenia żył oraz powstawania żylaków.

    Istnieje również wiele innych czynników, które mogą przyspieszać powstawanie żylaków. Należą do nich m. in.:

    • ciąża, podczas której może dochodzić do ucisku na żyły przez powiększoną macicę oraz wpływu hormonów na ścianę żył
    • praca związana z długotrwałym staniem
    • długotrwała praca w wysokiej temperaturze
    • nadwaga i otyłość
    • dźwiganie ciężarów
    • przebyte urazy i operacje nogi
    • wiek – częstość występowania żylaków wrasta z wiekiem.

    Objawy i dolegliwości towarzyszące żylakom kończyn dolnych

    Objawami sugerującymi tego typu schorzenia są m. in.:

    • w początkowych stadiach choroby tzw. „pajączki” zbudowane z małych poszerzonych naczyń
    • poszerzone, poskręcane, paciorkowato rozszerzone, sine lub błękitne naczynia żylne widoczne przez skórę, zlokalizowane najczęściej na tylnej powierzchni łydki lub na wewnętrznej stronie kończyny dolnej pomiędzy kostką a pachwiną
    • obrzęki kończyn dolnych występujące po męczącym dniu, a szczególnie wtedy, gdy jest gorąco
    • bóle i skurcze łydek
    • ciemniejsze przebarwienia widocznych na skórze stóp i podudzi
    • zapalenia układu żylnego.

    Kto jest narażony na zachorowanie

    Żylaki kończyn dolnych to schorzenie dotyczące ludzi w różnym wieku. Najbardziej narażone na zachorowanie na żylaki kończyn dolnych są osoby:

    • u których w rodzinie występowały przypadki zachorowania żylaki kończyn dolnych
    • wykonujące pracę stojącą lub siedzącą
    • kobiety w trakcie ciąży
    • otyłe

    Leczenie i procedury operacyjne

    Jeśli pojawiają się jakiekolwiek niepokojące objawy należy zgłosić się jak najszybciej do lekarza specjalisty. Wczesna ocena układu żylnego może zapobiec dalszemu rozwojowi choroby i pozwoli uniknąć poważnych problemów takich jak np. zapalenia żył głębokich powodujących owrzodzenia żylne zlokalizowane na podudziach. Owrzodzenia te trudno poddają się leczeniu i stanowią bardzo poważne problemy dla pacjentów, często do końca życia.

    Zalecanym badaniem układu żylnego jest badanie obrazowe – USG – Doppler. Badanie to umożliwia precyzyjny ogląd żył ze względu na ich możliwe uszkodzenia.

    W sytuacjach, kiedy nie grozi możliwość zapaleń układu żylnego, można rozważać leczenie preparatami farmakologicznymi. Niestety jest ono długotrwałe, a efekty działania tych leków są często niezadowalające.

    Klasyczny zabieg operacyjny jest podstawową metodą leczenia żylaków kończyn dolnych, ponieważ jako jedyny nie ma ograniczeń co do wielkości żył  jakie można usunąć.

    Zabieg operacyjny polega na usunięciu w całości głównej żyły powierzchownej kończyny dolnej (żyły odpiszczelowej wielkiej) wraz z jej odgałęzieniami (tak zwany stripping) oraz dodatkowo usunięcie wszystkich widocznych poszerzonych żył z licznych niewielkich cięć na całej kończynie dolnej.

    W przypadku niewielkich żylaków stosuje się zabieg, w którym przez bardzo niewielkie, prawie niewidoczne cięcia skórne specjalnym narzędziem wydobywa się wszystkie poszerzone żyły.

    Każde skierowanie na operację żylaków musi poprzedzić konsultacja chirurgiczna podczas której specjalista chirurg określi możliwości i przeciwwskazania do wykonania operacji. Należy podkreślić, że operacje chirurgiczne muszą być dostosowane do stadium zaawansowania choroby i każdy pacjent powinien być traktowany indywidualnie co do zakresu i sposobu stosowanego leczenia. W niektórych przypadkach za skierowaniem chirurga potrzebna jest również konsultacja kardiologiczna lub internistyczna.

    Wymagane jest również podpisanie przez pacjenta zgody na leczenie chirurgiczne i znieczulenie (wywiad anestezjologiczny). Operacja żylaków wykonywana jest w znieczuleniu zewnątrzoponowym. Czas trwania operacji to około 2 h. Po operacji pacjent pozostaje zwykle jeden dzień w klinice pod indywidualną opieką pielęgniarki, a następnie może udać się do domu. W terminach ustalonych ze specjalistą chirurgiem odbywają się dwie wizyty kontrolne pooperacyjne.

    Zapytaj naszych specjalistów zajmujących się operacjami żylaków kończyn dolnych o metody leczenia Twojej dolegliwości. Zapraszamy na konsultacje flebologiczne do Kliniki WILMED w Warszawie.

Umów się na konsultację już teraz +22 651 98 61
close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonię do Ciebie!

    Zapoznaj się z Klauzulą informacyjną.

    Zostaw numer
    oddzwonimy!
    Rejestracja
    Wyślij zapytanie
    na interesujący Cię temat...

      Zapoznaj się z Klauzulą informacyjną.