Umów się na konsultację. Zadzwoń +22 651 98 61 lub Wypełnij formularz
 • CO TO JEST TRĄDZIK?

  Trądzik jest chorobą występującą nie tylko u nastolatków, ale coraz częściej również u dorosłych.

  Przyczyną powstawania trądziku nastolatków jest gwałtowny wzrost wydzielania hormonów płciowych. U dorosłych przyczyny zachorowań na trądzik nie zostały niestety do końca poznane. Przypuszcza się, że wpływ mogą mieć takie czynniki jak: stres, predyspozycje genetyczne, zaburzenia hormonalne lub przyjmowanie niektórych leków.

  Trądzik powstaje w wyniku zwiększonej produkcji sebum w gruczołach łojowych i nadmiernego rogowacenia komórek skóry. Złuszczone komórki blokują ujścia gruczołów, a gromadząca się w nich wydzielina tworzy zaskórniki, które mogą zostać zakażone bakteryjnie i być źródłem stanów zapalnych.

  W zależności od zaawansowania choroby zmiany trądzikowe mogą mieć rożną postać:

  • wczesna postać trądziku – białawe lub czarne punkciki  – zaskórniki
  • średnio nasilona postać trądziku – wypukłe czerwone zmiany -grudki i krostki
  • zaawansowana postać choroby –  sinoczerwone guzki wypełnione ropą

  LECZENIE TRĄDZIKU

  Domowe zabiegi pielęgnacyjne mogą pomóc w przypadku niewielkich problemów z krostkami lub w bardzo łagodnej postaci trądziku. W bardziej zaawansowanych postaciach choroby należy zgłosić się do lekarza dermatologa, który zaleci odpowiednie miejscowe lub ogólne leczenie choroby.

  Leczenie miejscowe wykorzystuje się w przypadku trądziku o łagodnym i średnim nasileniu. Preparaty stosowane bezpośrednio na zmiany skórne, mające postać maści, kremów, żeli, płynów mogą zawierać następujące substancje:

  • retinoidy czyli pochodne witaminy A, które hamują tworzenie się zaskórników, ograniczają powstawanie stanów zapalnych oraz umożliwiają prawidłowe złuszczanie naskórka
  • kwas azelainowy, który ma działanie antybakteryjne i przeciwzapalne, złuszczające oraz przeciwłojotokowe.
  • antybiotyki – erytromycynę lub klindamycynę, które leczą zmiany zapalne
  • Nadtlenek benzoilu, który działa złuszczająco, przeciwzapalnie oraz przeciwbakteryjnie.

  Leczenie ogólne stosuje się w przypadkach nasilonego trądziku w postaci doustnie podawanych następujących leków :

  • Antybiotyków, które należy przyjmować przez kilka miesięcy. Redukują one liczbę bakterii i zmniejszają stan zapalny.
  • Tabletki antykoncepcyjne działające antyandrogennie, które stosuje się w przypadku zaburzeń hormonalnych.
  • Izotretinoinę – pochodną witaminy A, ktora hamuje wydzielanie łoju i zwalcza bakterie, zapobiegając stanom zapalnym.

  Oprócz ww. sposobów leczenia specjalista dermatolog może zaproponować zabiegi, dzięki którym zmiany trądzikowe ustępują szybciej i poprawia się wygląd skóry. Należą do nich:

  • peelingi medyczne z wykorzystaniem kwasu migdałowego, glikolowego, pirogronowego lub trójchlorooctowego – TCA
  • mikrodermabrazję polegającą na mechanicznym złuszczaniu zrogowaciałych komórek naskórka, dzięki której skóra staje się oczyszczona i wygładzona oraz zmniejsza się liczba grudek pory się zwężają.

  Rezultaty leczenia trądziku mogą być widoczne dopiero po wielu miesiącach, ale warto poczekać, by odzyska

  piękną cerę i dobre samopoczucie!

  CODZIENNA PIELĘGNACJA CERY TRĄDZIKOWEJ

  Skóra trądzikowa wymaga szczególnej troski każdego dnia. By wspomóc jej leczenie, a także utrzymać efekty terapii, należy używać łagodnych preparatów przeznaczonych do leczenia cery z trądzikiem zaleconych przez lekarza dermatologa.

  Możliwe jest stosowanie tzw. mineralnego podkładu lub pudru, które nie zatykają porów, dobrze wchłaniają nadmiar sebum i łagodzą podrażnienia.

  Nie należy wyciskać krost ani zaskórników, którego skutkiem mogą być rozszerzone na stałe pory, podrażnienia, przebarwienia i brzydkie blizny. Podczas takich interwencji łatwo o zainfekowanie krostek, a konsekwencją tego jest rozszerzenie się stanu zapalnego i powstawanie nowych zmian poprzez rozsianie chorobotwórczych bakterii.

  Zapytaj naszych specjalistów zajmujących się leczeniem trądziku o metody leczenia Twojej dolegliwości. Zapraszamy na konsultacje dermatologiczne do Kliniki WILMED w Warszawie.

Umów się na konsultację już teraz +22 651 98 61