Umów się na konsultację. Zadzwoń +22 651 98 61 lub Wypełnij formularz
  • Łojotokowe zapalenie skóry to choroba przewlekła i nawracająca, która objawia się  stanem zapalnym skóry powodującym nadmierne złuszczanie się naskórka na głowie, na twarzy i innych miejscach na ciele. Choroba ta dotyka najczęściej osoby w wieku dojrzewania, ale może się pojawić także u niemowląt i dorosłych.

    PRZYCZYNY

    Głównymi przyczynami łojotokowego zapalenia skóry może być:

    • wzmożona aktywność gruczołów łojowych oraz nieprawidłowy skład produkowanego przez nie łoju
    • nieprawidłowości i zaburzeniami pracy układu odpornościowego
    • nieodpowiednia dieta, higiena osobista, wpływ zanieczyszczeń środowiska, brak ekspozycji na światło słoneczne, zaburzenia hormonalne oraz stres

    OBJAWY

    Objawem choroby jest delikatny rumień z towarzyszącym złuszczaniem naskórka. Łuski są tłuste i żółte. Niekiedy obserwuje się tworzenie się strupów. Zmiany pojawiają się najczęściej w pierwszej kolejności w obrębie skóry owłosionej głowy, a następnie przechodzą na przylegającą skórę nieowłosioną i lokalizują się na czole wzdłuż linii włosów, w obrębie brwi, za uszami i w fałdach nosowo-wargowych. Ponadto wykwity mogą pojawiać się na skórze wzdłuż kręgosłupa oraz w okolicy mostkowej. Może dojść również do zapalenia brzegów powiek. Przy nasilonym stanie zapalnym może dochodzić do wystąpienia rozpadlin, które bywają także następstwem często towarzyszącego świądu. Choroba ta charakteryzuje się pojawianiem się nawrotów na jesieni i w zimie.

    LECZENIE

    Sposób leczenia łojotokowatego zapalenia skóry zależy od wieku pacjenta, lokalizacji zmian oraz stopnia nasilenia procesu chorobowego. Stosuje się leczenie miejscowe, a w przypadkach, w których zmiany skórne są bardzo nasilone, nie reagują na dotychczasowe leczenie miejscowe oraz mają wyjątkowo nawrotowy charakter – leczenie ogólne.

    Leczenie łupieżu i łojotokowego zapalenia skóry głowy jest niestety długotrwałe ze względu na przewlekły i nawrotowy charakter choroby.

    Po ustąpieniu zmian skórnych pacjenci powinni zapobiegawczo stosować 1 raz w tygodniu przez kilka miesięcy szampony z cyklopiroksolaminą lub ketokonazolem. Ponadto powinni się stosować precyzyjnie do zaleceń lekarza dermatologa oraz przestrzegać higieny i odpowiedniej pielęgnacji skóry skłonnej do nawrotów choroby.

    Zapytaj naszych specjalistów zajmujących się leczeniem łojotokowego zapalenia skóry o metody leczenia Twojej dolegliwości. Zapraszamy na konsultacje dermatologiczne do Kliniki WILMED w Warszawie.

Umów się na konsultację już teraz +22 651 98 61
close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonię do Ciebie!

    Zapoznaj się z Klauzulą informacyjną.

    Zostaw numer
    oddzwonimy!
    Rejestracja
    Wyślij zapytanie
    na interesujący Cię temat...

      Zapoznaj się z Klauzulą informacyjną.