Umów się na konsultację. Zadzwoń +22 651 98 61 lub Wypełnij formularz
 • Co to jest dysplazja szyjki macicy?

  Dysplazja szyjki macicy są to  zaburzenia rozwoju komórek nabłonka szyjki macicy, mogące prowadzić do powstania raka. Są to zmiany o wiele częściej występującą niż rak szyjki macicy. Wyróżniamy dysplazję małego, średniego lub dużego stopnia. Ryzyko zezłośliwienia się i przekształcenia dysplazji w raka szyjki macicy zależy od stopnia jej zaawansowania.

  Dysplazja szyjki macicy najczęściej jest wynikiem przewlekłego zakażenia onkogennymi (związanymi z rozwojem nowotworu) typami wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV).

  Jakie są objawy dysplazji szyjki macicy?

  Dysplazja zazwyczaj przebiega bezobjawowo. Czasami mogą się pojawić upławy i plamienia po stosunkach.

  Dysplazję szyjki macicy można wykryć dzięki cytologii.

  Leczenie dysplazji szyjki macicy

  Leczenie dysplazji uzależnione jest od stopnia jej zaawansowania

  Zmiany małego stopnia często ulegają cofnięciu bez leczenia. Poza tym rzadko przekształcają się w zmiany dużego stopnia w ciągu dwóch lat od obserwacji. W związku z tym podlegają jedynie regularnej kontroli u ginekologa.

  W przypadku dysplazji średniego i dużego stopnia wykonuje się konizację chirurgiczną lub laserową. Następnie należy wykonywać kontrolną kolposkopię i cytologię (co 6 miesięcy) i test na obecność wirusa HPV.

  W przypadku dodatniego wyniku testu oraz nieprawidłowych wyników badania cytologicznego i kolposkopowego, należy wykonać biopsję oraz wyłyżeczkować kanał szyjki macicy. Jeśli wyniki badań są prawidłowe, należy co roku (przez okres 20 lat) wykonywać badania przesiewowe.

  W przypadku wystąpienia raka gruczołowego, zalecana jest jedna z trzech metod:

  Profilaktyka

  Według ekspertów dysplazji szyjki macicy można zapobiec stosując szczepienia przeciwko wirusowi HPV u dziewcząt ok. 12 roku życia.

  Zapytaj naszych specjalistów zajmujących się leczeniem dysplazji szyjki macicy o metody leczenia Twojej dolegliwości. Zapraszamy na konsultacje ginekologiczne do Kliniki WILMED w Warszawie.

Umów się na konsultację już teraz +22 651 98 61