fbpx
Umów się na konsultację. Zadzwoń +22 651 98 61 lub Wypełnij formularz
 • Jakie występują zmiany chorobowe piersi?

  Zmiany chorobowe piersi występują głównie pod postacią zmian zapalnych, zmian guzkowatych sutka, które są z reguły zmianami łagodnymi oraz pod postacią raka sutka.

  Zmiany zapalne związane są zazwyczaj z niedostatecznym opróżnieniem gruczołów mlecznych podczas karmienia piersią lub powstaniem ropni. Zmiany takie są leczone farmakologicznie.

  Zmiany guzkowate sutka takich jak: gruczolakowłókniaki, torbiele czy brodawczaki śródprzewodowetworzą się u kobiet w każdym wieku. Leczenie tych guzków polega głównie na chirurgicznym ich usunięciu lub nakłuciu i opróżnieniu torbieli oraz zbadaniu pod kątem możliwych zmian złośliwych. Nowoczesną metodą diagnostyki i usuwania takich zmian jest biopsja mammotomiczna (VAB), wykonywana jeszcze w niewielu ośrodkach medycznych w Polsce.

  Rak sutka (potocznie: rak piersi) jest jednym z najczęstszych i najgroźniejszych nowotworów złośliwych. W Polsce rejestruje się rocznie około 10.000 nowych zachorowań, z czego tylko 1/3 może być leczona operacyjnie – pozostałe rozpoznania są stawiane zbyt późno. Każda z wymienionych zmian powinna być przebadana i skonsultowana z lekarzem.

  Objawy i dolegliwości sugerujące raka piersi

  Do objawów jakie mogą sugerować raka piersi należy zaliczyć:

  • wyczuwalny guz w piersi
  • powiększenie jednej piersi
  • wyciek z brodawki
  • powiększenie węzłów chłonnych
  • stale utrzymujący się ból

  Dolegliwości te mogą być objawem zarówno niegroźnych zmian jak i obecności złośliwych guzków. Guzy podejrzane o raka to guzy:

  • twarde
  • o nieregularnych kształtach
  • wtopione w gruczoł
  • niebolesne
  • nowo powstałe
  • u starszych kobiet

  Kto jest narażony na zachorowanie na raka sutka

  Na zachorowanie na raka sutka narażone są wszystkie kobiety powyżej 25 roku życia, ale jego częstość występowania wyraźnie wzrasta dopiero po 45 roku życia.

  Diagnostyka

  Bardzo ważne dla sukcesu leczenia raka piersi jest wykrywanie podejrzanych zmian chorobowych w sutkach we wczesnym ich stadium rozwoju. Każda kobieta powinna regularnie wykonywać następujące badania:

  • Samobadanie piersi – badanie palpacyjne wykonywane samodzielnie przez kobietę. Badanie to zawsze powinno obejmować obie piersi (sutki) i węzły chłonne po obu stronach ciała. Szczególną uwagę należy zwrócić na górny boczny kwadrat piersi i na to, aby dotykać całą wewnętrzną powierzchnią palców (a nie tylko opuszkami). Każdy guzek lub jakakolwiek zmiana gruczołu piersiowego powinna być skonsultowana z lekarzem.
  • Mammografia – jest badaniem umożliwiającym wykrycie guzków o średnicy mniejszej niż 0.5 cm, podczas, gdy badanie dotykowe umożliwia wykrycie zmian powyżej 2 cm. Kobiety w wieku między 35 a 39 lat powinny wykonać badanie mammograficzne co najmniej raz, w wieku od 40 do 49 lat powinny wykonywać je co 2 lata, a po 50 roku życia co 1 do 1.5 roku.
  • Badanie USG sutków umożliwia lekarzowi odróżnić guzek od torbieli, a także zlokalizować jego położenie.

  Leczenie

  Podstawową metodą leczenia raka sutka jest leczenie operacyjne, które stwarza najlepszą szansę na wyzdrowienie. Pozostałe metody takie jak: chemioterapia, radioterapia i leczenie hormonalne służą jako uzupełnienie operacji lub jako leczenie przypadków spóźnionych. Leczenie chirurgiczne polega na wycięciu gruczołu piersiowego. Czasami, zależności od rodzaju i wielkości guzka złośliwego, usuwa się sam guzek zachowując znacznie lepszy efekt kosmetyczny. Jednak najczęściej wykonywanym zabiegiem jest radykalne wycięcie gruczołu piersiowego (radykalna mastektomia) wraz z węzłami chłonnymi i mięśniami piersiowymi (lub bez usuwania mięśni).

  Rehabilitacja po zabiegu operacyjnym raka sutka jest bardzo ważna. Zabieg może spowodować uszkodzenie unerwienia czuciowego i ruchowego kończyny górnej, bolesność i zaburzenia ruchomości ręki poprzez wytworzenie blizny w obrębie rany pooperacyjnej. W takich przypadkach wczesna rehabilitacja (już po pierwszej dobie po zabiegu) podjęta jeszcze w szpitalu i kontynuowana w warunkach ambulatoryjnych pozwala na uniknięcie wielu wspomnianych powyżej powikłań.

  Zapytaj naszych specjalistów zajmujących się leczeniem chorób piersi o metody leczenia Twojej dolegliwości.Zapraszamy na konsultacje chirurgiczne do Kliniki WILMED w Warszawie.

Umów się na konsultację już teraz +22 651 98 61
close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonię do Ciebie!

  Zapoznaj się z Klauzulą informacyjną.

  Zostaw numer
  oddzwonimy!
  Rejestracja
  Wyślij zapytanie
  na interesujący Cię temat...

   Zapoznaj się z Klauzulą informacyjną.