Jest to choroba przenoszona głównie przez kleszcze rodzaju Ixodes, które są obecne w polskich lasach.
W miejscu ukąszenia przez owada pojawia się po kilku dniach (a nawet w okresie do 3 miesięcy) charakterystyczna zmiana skórna tzw. rumień przewlekły pełzający. Jest to okrągłe lub owalne ognisko rumieniowe, które poszerza się i w czasie kilku dni do kilku tygodni może osiągnąć średnicę nawet kilkudziesięciu centymetrów. Wystąpieniu rumienia mogą nie towarzyszyć żadne dolegliwości bólowe lub czasami lekki świąd. U części chorych obserwuje się objawy ogólne takie jak: ból głowy, stany gorączkowe, bóle mięśniowo-stawowe. Inna postacią boreliozy, występującą u 1% ludzi (głównie u dzieci) jest pojedynczy, niebolesny, sinawo-czerwony guzek. W rozpoznaniu choroby pomocne jest oznaczenie w surowicy krwi poziomu przeciwciał przeciw boreliozie.
Leczeniem tych wczesnych postaci choroby jest antybiotykoterapia, która prawidłowo prowadzona eliminuje zakażenie. Nieprawidłowe leczenie lub jego zaniechanie może spowodować, że choroba przejdzie w okres tzw. pauzy, gdy po wielu latach może poważnie zaatakować układ nerwowy, sercowo-naczyniowy, węzły chłonne, a także stawy. Nie należy lekceważyć tej choroby i podjąć leczenie w jej wczesnym stadium, w przeciwnym razie konsekwencje mogą być bardzo groźne.
Metodą zapobiegania tej choroby jest osłona ciała, stosowanie preparatów przeciwko kleszczom i szybkie usuwanie kleszczy. Pokrywanie kleszcza tłuszczem, wbrew obiegowym opiniom, nie przyspiesza odpadnięcia kleszcza, a wręcz przeciwnie wywołuje u insekta wymioty, co zwiększa ryzyko zakażenia.
Zapytaj naszych specjalistów zajmujących się leczeniem boreliozy o metody leczenia Twojej dolegliwości. Zapraszamy na konsultacje dermatologiczne do Kliniki WILMED w Warszawie.