fbpx
Umów się na konsultację. Zadzwoń +22 651 98 61 lub Wypełnij formularz
 • Co to jest powrózek nasienny?

  Powrózek nasienny jest anatomiczną strukturą, która poprzez kanał pachwinowy wchodzi do moszny. W skład powrózka nasiennego wchodzi nasieniowód, mięsień dźwigacz jądra, tętnica jądrowa, żylny splot wiciowaty, naczynia krwionośne zaopatrujące mięsień dźwigacz jądra oraz gałąź płciowa nerwu płciowo-udowego.

  Co to są żylaki powrózka nasiennego?

  Żylaki powrózka nasiennego to patologiczne poszerzenie się naczyń żylnych, które wchodzą w skład żylnego splotu wiciowatego w powrózku nasiennym. Żylaki powrózka nasiennego są uważane za najczęstszą, korygowalną przyczynę niepłodności męskiej.

  Przyczyny powstawania żylaków powrózka nasiennego

  Podstawową przyczyną powstawania żylaków powrózka nasiennego jest wzrost  ciśnienia w naczyniach żylnych powrózka, w wyniku czego dochodzi do zwiększonego nacisku przepływającej krwi na ściany naczyń splotu żylnego wiciowatego. Taka sytuacja prowadzi zmian w budowie żył splotu wiciowatego, co powoduje powstawanie żylaków powrózka nasiennego.

  Przyczyną powstawania żylaków powrózka nasiennego może być również dysfunkcja zastawek lub wrodzone choroby tkanki łącznej. Zdarza się, że za rozwój żylaków powrózka nasiennego odpowiedzialna jest też zakrzepica żylna, krążenie oboczne oraz zewnętrzny ucisk na żyły spowodowany miedzy innymi guzem.

  Podział żylaków powrózka nasiennego ze względu na stopień ich zaawansowania

  Ze względu na stopień zaawansowania żylaki powrózka nasiennego dzielimy na:

  1. I stopień: niewielkie żylaki, niewyczuwalne podczas badania. Zauważalne jedynie w pozycji stojącej, szczególnie przy napięciu mięśni brzucha.
  2. II stopień: żylaki, które można wyczuć w badaniu palpacyjnym. Powiększają się przy napięciu mięśni brzucha.
  3. III stopień: żylaki duże, dobrze widoczne bez względu na pozycję jaką przyjmuje pacjent, bez konieczności napinania mięśni brzucha.

  Objawy żylaków powrózka nasiennego

  Żylaki powrózka nasiennego zazwyczaj nie dają żadnych objawów. Jednak w przypadkach, kiedy żylaki powrózka nasiennego są już dość mocno zaawansowane mogą pojawiać się następujące objawy:

  • ból w pachwinie,
  • ból jąder,
  • uczucie ciężkości w mosznie,
  • ból odczuwany w trakcie wzwodu,
  • uczucie bardzo ciepłej moszny,
  • niewielkie opuchnięcie moszny,
  • czasem uszkodzenie jądra (przez duże żylaki).

  W jaki sposób rozpoznać żylaki powrózka nasiennego?

  Żylaki powrózka nasiennego lekarz urolog może rozpoznać w palpacyjnym badaniu pacjenta. Nie zawsze jednak w początkowej fazie ich rozwoju jest to możliwe, dlatego też zazwyczaj konieczne jest również wykonanie badania USG.

  Leczenie żylaków powrózka nasiennego

  Najskuteczniejszą metodą leczenia żylaków powrózka nasiennego jest zabieg chirurgiczny.

  Małoinwazyjną chirurgiczną metodą usuwania takich żylaków jest zabieg laparoskopowy (laparoskopowa warikocelektomia), polegający na zamknięciu nieprawidłowego spływu krwi  do żył jądrowych. Zabieg wykonywany jest w trybie jednodniowym, trwa on  ok 45- 60 minut i odbywa się w znieczuleniu ogólnym. Poprzez trzy nacięcia w powłokach jamy brzusznej zostają wprowadzone kamera laparoskopowa i narzędzia, za pomocą których lekarz urolog wykonuje działania zapobiegające dalszemu nieprawidłowemu odpływowi krwi do powrózka nasiennego, moszny i jądra. Jeszcze tego samego dnia pacjent może powrócić do domu.

  Wskazania do zabiegu laparoskopowej warikocelektomii

  Do podstawowych wskazań wykonania zabiegu usunięcia żylaków powrózka nasiennego należą:

  • istnienie żylaków powrózka nasiennego, widocznych w badaniu USG moszny z tzw. próbą Valsalvy, potwierdzającą zwiększenie ciśnienia w jamie brzusznej
  • występowanie dolegliwości bólowych, uczucia ciężkości w mosznie
  • niepłodność
  • nieprawidłowy spermiogram (badania nasienia)
  • zaawansowane (II i III ) stadium żylaków
  • względy estetyczne w przypadku żylaków o dużych rozmiarach.

  Skuteczność operacji żylaków powrózka nasiennego

  Operacyjne leczenie żylaków powrózka nasiennego eliminuje występujące dolegliwości, poprawia jakość i ruchliwość plemników oraz zwiększa ich ogólną liczbę. Na pierwszą zauważalną w wynikach badań poprawę trzeba czekać około 3 miesięcy, ponieważ tyle czasu potrzeba, aby powstał nowy plemnik. Na pełne efekty czeka się około roku. Zdarza się jednak, że liczba plemników nie wzrasta znacząco, a polepsza się ich jakość, co  zwiększa szanse np. na powodzenie sztucznych metod zapłodnienia.

  Zapytaj naszych specjalistów zajmujących się chirurgicznym leczeniem żylaków powrózka nasiennego o metody leczenia Twojej dolegliwości. Zapraszamy na konsultacje urologiczne do Kliniki WILMED.

Umów się na konsultację już teraz +22 651 98 61
close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonię do Ciebie!

  Zapoznaj się z Klauzulą informacyjną.
  Zostaw numer
  oddzwonimy!
  Rejestracja
  Wyślij zapytanie
  na interesujący Cię temat...

   Zapoznaj się z Klauzulą informacyjną.

   Notice: Undefined index: c in /home/platne/serwer149987/public_html/wilmed/wp-content/themes/wilmed/footer.php on line 119