Echo serca – co warto o nim wiedzieć?

echo sercaEcho serca – zwane fachowo echokardiografią – to jedno z podstawowych badań kardiologicznych. Charakteryzuje się małą inwazyjnością i bezpieczeństwem dla pacjenta, a wykonuje się je w diagnostyce rozmaitych chorób układu krążenia, w tym serca.

Echo serca to badanie wykorzystujące zjawisko echa ultradźwięków (USG). Wyróżnia się kilka rodzajów echa serca:  przezprzełykowe, obciążeniowe (stress echo) oraz przezklatkowe. Najczęściej wykonywane jest to ostatnie. Echo serca umożliwia określenie struktur anatomicznych serca, jego kurczliwości, budowy i czynności zastawek, a echokardiograficzna próba obciążeniowa  pozwala na ocenę przepływu krwi w obrębie mięśnia sercowego.

Echo serca – wskazania

Echokardiografię wykonuje się w diagnostyce chorób serca i naczyń, a także profilaktycznie u osób po ukończeniu 40. roku życia. Wśród szczególnych wskazań do echa serca znajdują się:

  • wady serca (nabyte i wrodzone),
  • niewydolność serca,
  • nadciśnienie tętnicze i płucne,
  • choroba niedokrwienna serca,
  • choroba wieńcowa,
  • podejrzenie zawału lub przebyty zawał,
  • choroba nowotworowa (zarówno jako diagnostyka, jak i profilaktyka powikłań po chemioterapii i radioterapii).

Echo serca można wykonać również w przypadku występowania innych objawów związanych z zaburzeniem pracy serca, takich jak duszność, zawroty głowy, omdlenia, zaburzenia rytmu serca, bóle w klatce piersiowej.

Jak przebiega echo serca?

Echo serca to badanie bezbolesne, mało inwazyjne i bezpieczne dla pacjenta. Nie wymaga żadnych szczególnych przygotowań (oprócz echokardiografii przezprzełykowej, na którą należy zgłosić się na czczo) ani podawania środków znieczulających. W zależności pod potrzeb, trwa od 15 do około 40 minut. W trakcie badania pacjent musi zdjąć górne partie odzieży i bielizny, a następnie położyć się na kozetce – na plecach lub na lewym boku. Lekarz przykłada do różnych miejsc na klatce piersiowej głowicę ultrasonograficzną posmarowaną żelem, a na ekranie ukazuje się obraz serca w wymaganych projekcjach. Bardzo często echo serca jest badaniem uzupełniającym EKG i RTG, więc warto pokazać lekarzowi ich wyniki.

Co ważne, echo serca nie daje żadnych skutków ubocznych i można je wielokrotnie powtarzać. Jest bezpieczne nawet dla kobiet w ciąży.

Zapraszamy do rejestracji na badanie Echo serca wykonywane w Klinice Medycznej Wilmed w Warszawie przez doświadczonych lekarzy, z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu. Rejestracja jest możliwa od poniedziałku do piątku od 8:00 do 20:00 pod numerami telefonu 22 651 98 61 lub 692 407 540 oraz mailowo pod adresem przychodnia@wilmed.pl

Powrót Cennik – konsultacje Cennik – badania

Oferujemy

najwyższą jakość usług medycznych

ue stopka

© 2018 Przychodnia Wilmed

Back to top
close
Potrzebujesz więcej
informacji?
Oddzwonię do Ciebie!


* Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych
lub przekazany dalej. Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.
Zostaw numer
oddzwonimy!
Rejestracja
Wyślij zapytanie
na interesujący Cię temat...


Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Wilmed, ul. Wiktorii Wiedeńskiej 9a, 02-954 Warszawa w celach marketingowych oraz dla prawidłowej realizacji usługi "umów wizytę".