fbpx
Umów się na konsultację. Zadzwoń +22 651 98 61 lub Wypełnij formularz
 • Histeroskopia to badanie obrazowe, które pozwala lekarzowi na obserwację w powiększeniu wnętrza macicy i wykrycie ewentualnych zmian endometrium, zrostów, mięśniaków, polipów itp. W trakcie badania można również małoinwazyjnie usunąć niektóre zmiany – wówczas mamy do czynienia z histeroskopią zabiegową. Badanie oraz zabiegi wykonać można w naszej klinice Wilmed.

  Histeroskopia to jedno z najbardziej precyzyjnych badań obrazowych, umożliwiających ocenę budowy jamy macicy – jej kształtu, ujść jajowodowych, błony śluzowej itp. Wykonywane jest w znieczuleniu przy użyciu urządzenia zwanego histeroskopem. Jest to długa, elastyczna rurka, zakończona miniaturową kamerą oraz źródłem światła. Przez wziernik wprowadza się ją do jamy macicy, a obrazy wnętrza narządu są widoczne na monitorze. Histeroskop może być również wyposażony w mikronarzędzia chirurgiczne – dzięki temu można pobrać próbki tkanek do badania histopatologicznego albo całkowicie usunąć zmiany. Wówczas mamy do czynienia z histeroskopią zabiegową.

  Kiedy warto wykonać histeroskopię?

  Badanie histeroskopowe jest zalecane kobietom, które:

  • doświadczają zaburzeń menstruacyjnych (zwłaszcza krwawień międzymiesiączkowych), 
  • mają za sobą poronienia,
  • bezskutecznie starają się o dziecko.

  Wskazaniem do histeroskopii są także:

  • zmiany patologiczne w śluzówce macicy wykryte wcześniej w badaniu ultrasonograficznym, 
  • wady anatomiczne macicy, 
  • podejrzenie zrostów wewnątrzmacicznych.

  Histeroskopia –  przeciwwskazania

  Należy pamiętać, że w przypadku histeroskopii – tak jak każdego innego badania czy zabiegu – istnieją pewne przeciwwskazania do jej wykonywania. Histeroskopii nie przeprowadza się u kobiet w trakcie miesiączki, w ciąży lub podejrzewających ciążę oraz z rozległymi stanami zapalnymi w obrębie narządów płciowych.

  Czy histeroskopia boli?

  Histeroskopia jest dla większości pacjentek zazwyczaj badaniem bezbolesnym, jednak dla komfortu kobiety badanie jest wykonywane w znieczuleniu ogólnym.

  Badania niezbędne do wykonania znieczulenia:

  1. Morfologia krwi
  2. APTT
  3. Sód
  4. Potas
  5. Glukoza

  Histeroskopia zabiegowa w klinice Wilmed

  Histeroskopię – zarówno o charakterze zabiegowym, jak i diagnostycznym – wykonać można w naszej klinice Wilmed w Warszawie. Oczywiście decyduje o tym lekarz, biorąc pod uwagę indywidualny stan zdrowia każdej pacjentki.

  Dla pełnego komfortu pacjentki histeroskopia zabiegowa wykonywana jest w znieczuleniu – najczęściej w krótkim znieczuleniu ogólnym, dzięki któremu kobieta nie odczuwa żadnych dolegliwości. Oczywiście jeśli istnieją przeciwwskazania do znieczulenia ogólnego, można rozważyć np. zastosowanie znieczulenia podpajęczynówkowego – jest to zależne od indywidualnego stanu kobiety. W szczególnych przypadkach, istnieje możliwość wykonania zabiegu bez znieczulenia.

  Warto pamiętać, że histeroskopia zabiegowa wymaga pewnych przygotowań. Konieczne jest wykonanie m.in. badań laboratoryjnych zleconych przez lekarza przed zabiegiem – można je wykonać w naszej klinice Wilmed. Kwalifikacji do histeroskopii zawsze dokonuje lekarz, biorąc pod uwagę wyniki badań oraz historię choroby pacjentki itp.

  Histeroskopię zabiegową wykonuje się przezpochwowo – nie dochodzi więc do jakiegokolwiek przerwania ciągłości powłok brzusznych. Zazwyczaj zabieg taki trwa ok 1 godziny. W tym czasie można usunąć np. polipy endometrialne, zrosty wewnątrzmaciczne, mięśniaki podśluzkowe i inne zmiany w obrębie macicy. Już w kilka godzin po zakończeniu zabiegu można opuścić klinikę i wrócić do domu. Pełen proces rekonwalescencji jest znacznie krótszy niż w przypadku klasycznych operacji przez powłoki brzuszne. Oczywiście w tym czasie należy unikać wysiłku fizycznego czy dźwigania ciężarów.

  Histeroskopia w Wilmed – specjaliści

  Operatorami wykonującymi zabieg w naszej Klinice są:

   

  dr n. med. Jakub Rzepka
  Jestem specjalistą ginekologii, położnictwa i ginekologii onkologicznej.

  Doświadczenie zawodowe zdobywałem jako ordynator oddziału ginekologii i zastępca Kierownika II Kliniki Położnictwa i Ginekologii CMKP w Szpitalu Bielańskim w Warszawie i wcześniej w Centrum Onkologii w Warszawie.

  Ukończyłem studia podyplomowe z zakresu zaawansowanej klinicznej onkologii i w 2015 roku jako pierwszy polski lekarz na tym wydziale zdobyłem tytuł Master of Science in Advanced Clinical Oncology nadany przez Uniwersytet Medyczny w Ulm.
  W 2011 obroniłem z wyróżnieniem pracę doktorską na Wydziale Medycznym Uniwersytetu w Heidelbergu.

   

   

  lek. Joanna Bonarek – Sztaba

  Specjalizuje się w ginekologii operacyjnej w pełnym zakresie, z szczególnym uwzględnieniem operacyjnego leczenia nietrzymanie moczu i obniżenia narządu rodnego, oraz operacjach z zakresu ginekologii estetycznej w tym poporodowej korekcji ścian pochwy.

  Szczególne obszary zainteresowań: ostatnio zafascynowana prężnie rozwijająca się ginekologią estetyczną, dzięki nowym metodom pomaga swoim pacjentkom w utrzymaniu radości życia intymnego na różnych etapach ich życia.

   

   

   

  Kobiety wymagające tego typu leczenia zapraszamy do kliniki Wilmed! Zapewniamy opiekę doświadczonych specjalistów i miłą atmosferę! Skontaktuj się z nami -> https://wilmed.pl/kontakt/.

Umów się na konsultację już teraz +22 651 98 61
close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonię do Ciebie!

  Zapoznaj się z Klauzulą informacyjną.

  Zostaw numer
  oddzwonimy!
  Rejestracja
  Wyślij zapytanie
  na interesujący Cię temat...

   Zapoznaj się z Klauzulą informacyjną.