Antykoncepcja hormonalna

antykoncepcjaAntykoncepcja hormonalna to jedna z najbardziej skutecznych metod zapobiegania ciąży. W Klinice Medycznej Wilmed do dyspozycji Pacjentek pozostają lekarze specjaliści, z którymi można otwarcie porozmawiać o najlepiej dopasowanym do konkretnych potrzeb rodzaju antykoncepcji hormonalnej.

Antykoncepcja hormonalna to metoda zapobiegania ciąży, która polega na dostarczaniu organizmowi sztucznych hormonów z grupy estrogenów i/lub proestagenów, które działają jednak na tej samej zasadzie co hormony naturalne. Działając na organizm, wpływają one na uruchomienie pewnych mechanizmów, które zapobiegają zajściu w ciążę. Do mechanizmów tych zalicza się:

  • hamowanie owulacji, czyli uwalniania komórki jajowej przez jajniki,
  • zagęszczenie śluzu w drogach rodnych, przez co plemniki nie mogą się w nich poruszać,
  • zwolnienie transportu jajowodowego,
  • zmiany w błonie śluzowej macicy, uniemożliwiające zagnieżdżenie się zarodka.

Rodzaje antykoncepcji hormonalnej

W zależności od składu oraz sposobu aplikacji wyróżnia się następujące rodzaje antykoncepcji hormonalnej:

  • jednoskładnikowe pigułki antykoncepcyjne,
  • dwuskładnikowe pigułki antykoncepcyjne,
  • plastry antykoncepcyjne,
  • krążek dopochwowy,
  • zastrzyki hormonalne,
  • wkładka wewnątrzmaciczna.

Antykoncepcja hormonalna – skuteczność

Nie istnieją żadne 100-procentowo skuteczne metody zapobiegania ciąży, jednak według tzw. wskaźnika Pearla antykoncepcja hormonalna zalicza się do tych najbardziej skutecznych. Wskaźnik ten określa ilość nieplanowanych ciąż, do jakich doszło u regularnie współżyjących 100 par stosujących daną metodę antykoncepcji (np. wskaźnik Pearla na poziomie 2 oznacza, że ciąża wystąpiła u 2 na 100 par). I tak w przypadku antykoncepcji hormonalnej wskaźnik ten waha się w granicach 0,2-0,5 (tabletki antykoncepcyjne jednofazowe) do 1-3 (wkładka wewnątrzmaciczna).

Antykoncepcja hormonalna w Klinice Medycznej Wilmed

W Klinice Medycznej Wilmed do dyspozycji Pacjentek pozostają lekarze specjaliści, z którymi można otwarcie porozmawiać o najlepiej dopasowanym do konkretnych potrzeb rodzaju antykoncepcji hormonalnej. Rozpoczęcie jej stosowania oraz dobranie najlepszej metody wymaga bowiem szczegółowych konsultacji lekarskich, dotyczących m.in. wieku, stylu życia oraz stanu zdrowia Pacjentki.

Nasi lekarze gwarantują wszystkim Pacjentkom poszanowanie ich intymności oraz otwartość, chętnie odpowiedzą też na wszystkie pytania. Umów się na wizytę – rejestracja jest możliwa telefonicznie (022 651 98 61 lub 692 407 540) lub mailowo (przychodnia@wilmed.pl) od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-20:00.
Zapraszamy do specjalistów Kliniki Wilmed w Warszawie.

Powrót Cennik

Oferujemy

najwyższą jakość usług medycznych

ue stopka

© 2018 Przychodnia Wilmed

Back to top
close
Potrzebujesz więcej
informacji?
Oddzwonię do Ciebie!


* Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych
lub przekazany dalej. Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.
Zostaw numer
oddzwonimy!
Rejestracja
Wyślij zapytanie
na interesujący Cię temat...


Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Wilmed, ul. Wiktorii Wiedeńskiej 9a, 02-954 Warszawa w celach marketingowych oraz dla prawidłowej realizacji usługi "umów wizytę".