Umów się na konsultację. Zadzwoń +22 651 98 61 lub Wypełnij formularz
  • Operacja kręgosłupa zazwyczaj budzi przerażenie u pacjentów. Na szczęcie w Centrum Medycznym Wilmed leczymy dyskopatię za pomocą nowoczesnych,  małoinwazyjnych i bezpiecznych metod, dzięki którym pacjent nawet już po kilku godzinach może wrócić do codziennych aktywności. Dzięki takim zabiegom pacjenci mogą całkowicie pozbyć się bólu kręgosłupa lub znacznie go zredukować.

    Co to jest dyskopatia?

    Dyskopatia, inaczej przepuklina dysku jest mechanicznym uszkodzeniem krążka międzykręgowego.

    Kręgosłup jest konstrukcją utrzymującą ciężar ciała człowieka oraz chroniącą rdzeń kręgowy. Przez rdzeń kręgowy i nerwy rdzeniowe płyną z mózgu informacje, dzięki którym możemy poruszać kończynami, czujemy dotyk, ból i panujemy nad czynnościami fizjologicznymi. Kręgosłup zbudowany jest z 33-34 kręgów poukładanych jeden na drugim i rozdzielonych płaskimi krążkami międzykręgowymi, dyskami, zbudowanymi ze znajdującej się centralnie galaretowatej masy (jądro miażdżyste) otoczonej pierścieniem włóknistym. W wyniku choroby zwyrodnieniowej pierścień włóknisty dysku może ulec uszkodzeniu przez co fragment jądra miażdżystego może przemieścić się powodując ucisk na nerwy, co wywołuje silny ból.

    Dyskopatia może dotyczyć każdego odcinka kręgosłupa i powodować ból, który promieniuje do kończyn, miednicy, barków, klatki piersiowej. Najczęściej występuje w odcinku lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa i w odcinku szyjnym, a najrzadziej – w odcinku piersiowym.

    Dyskopatia to choroba, na którą zapadają ludzie w każdym wieku, ale najczęściej są to osoby między 30. a 55. rokiem życia. Powodem pojawienia się tej choroby są przede wszystkim następujące czynniki:

    • siedzący tryb życia,
    • brak aktywności fizycznej,
    • spędzanie wielu godzin przed komputerem,
    • otyłość,
    • stres,
    • nieprawidłowo wykonywana praca w pochyleniu do przodu,
    • nieprawidłowe podnoszenie ciężaru połączone ze skrętem tułowia.

    Objawy

    Głównymi objawami dyskopatii lędźwiowej są:

    • przewlekły lub ostry ból w dolnej części pleców, który nasila się podczas skłonów, siedzenia, kaszlu lub kichania.
    • Ból promieniujący do jednej lub do obu kończyn dolnych zwany rwą kulszową
    • Pieczenie, mrowienie i drętwienie nogi lub okolicy krocza.
    • W ciężkich przypadkach osłabienie (niedowład) jednej lub obu nóg, opadanie stopy lub nawet utratę kontroli nad zwieraczami.

    Objawy dyskopatii szyjnej są bardzo podobne do objawów dyskopatii lędźwiowej, ale dotyczą karku i kończyn górnych. W przypadku bardzo zaawansowanego stanu choroby mogą występować podobne objawy także w kończynach dolnych i zwieraczach.

    Sposoby leczenia

    W sytuacjach gdy dolegliwości bólowe w postaci rwy kulszowej nawracają i są wywołane dużymi przepuklinami wskazane jest leczenie operacyjne. W takich przypadkach leczenie zachowawcze i rehabilitacyjne nie będzie skuteczne – tłumaczy dr hab. n. med. Wojciech Glinkowski z Wilmed.

    Dr hab. n med. Wojciech Glinkowski proponuje pacjentom nowoczesne, bezpieczne metody zabiegowego leczenia dyskopatii. Zabiegi te w przeciwieństwie do klasycznych operacji są bardzo małoinwazyjne. Operacje klasyczne są bardzo obciążające i polegają na dużym cięciu skórnym, rozcięciu mięśni i łuków kręgów. W nowoczesnych zabiegach endoskopowych dochodzi do punktowego przejścia instrumentu chirurgicznego przez mięśnie co daje w efekcie pozbycie się ryzyka powstania rozległej blizny pooperacyjnej lub krwawienia, a prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań jest również ograniczone. Pacjent po operacji wymaga jedynie kilkugodzinnej hospitalizacji, wraca zwykle w tym samym dniu do domu i szybko wraca do codziennych aktywności i obowiązków. Ogromne znaczenie ma w przypadku takich zabiegów również efekt estetyczny – w przeciwieństwie do operacji klasycznych „na otwarto” po operacji pozostaje jedynie niewielka rana, która zabliźnia się tak, że jest niemal niewidoczna.

    Do takich zabiegów należą:

    • Przezskórne endoskopowe usunięcie przepukliny krążka międzykręgowego (dyscektomia)

    Jest to zabieg wymagający jedynie niewielkiego nacięcia skóry – przez kaniulę do krążka otworu międzykręgowego wprowadzany jest endoskop, przez który usuwana jest przepuklina krążka międzykręgowego, czyli tzw. wypadnięty dysk. Zabieg często uzupełniany jest o obkurczanie wypukliny krążka międzykręgowego, z wykorzystaniem elektrochirurgii na częstotliwości fal radiowych (Radiofrequency-RF). Operacja takim sposobem skutecznie zastępuje tradycyjną operację dyskopatii lędźwiowej, wykonywaną w znieczuleniu ogólnym.

    • Przezskórne wszczepienie implantu GelStixTM (lub DiscoGel)

    Innowacyjna technologia GelStixTM wspomaga hamowanie procesu degeneracyjnego krążków międzykręgowych przez przywrócenie prawidłowego ciśnienia wewnątrz krążka międzykręgowego, jego uwodnienia i fizjologicznego pH. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym w procedurze jednego dnia.

    Zapytaj naszych specjalistów zajmujących się tego typu zabiegami o możliwości leczenia Twojej dolegliwości. Zapraszamy na konsultacje ortopedyczne do dr hab. n med. Wojciecha Glinkowskiego do Kliniki WILMED w Warszawie. Zadzwoń lub napisz do nas i zapytaj o szczegóły

Umów się na konsultację już teraz +22 651 98 61
close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonię do Ciebie!

    Zapoznaj się z Klauzulą informacyjną.

    Zostaw numer
    oddzwonimy!
    Rejestracja
    Wyślij zapytanie
    na interesujący Cię temat...

      Zapoznaj się z Klauzulą informacyjną.