Leczenie boreliozy

Leczenie-boreliozy

Co to jest borelioza?

Jest to choroba przenoszona głównie przez kleszcze rodzaju Ixodes, które są obecne w polskich lasach.

Objawy boreliozy

W miejscu ukąszenia przez owada pojawia się po kilku dniach (a nawet w okresie do 3 miesięcy) charakterystyczna zmiana skórna tzw. rumień przewlekły pełzający. Jest to okrągłe lub owalne ognisko rumieniowe, które poszerza się i w czasie kilku dni do kilku tygodni może osiągnąć średnicę nawet kilkudziesięciu centymetrów. Wystąpieniu rumienia mogą nie towarzyszyć żadne dolegliwości bólowe lub czasami lekki świąd. U części chorych obserwuje się objawy ogólne takie jak: ból głowy, stany gorączkowe, bóle mięśniowo-stawowe. Inna postacią boreliozy, występującą u 1% ludzi (głównie u dzieci) jest pojedynczy, niebolesny, sinawo-czerwony guzek. W rozpoznaniu choroby pomocne jest oznaczenie w surowicy krwi poziomu przeciwciał przeciw boreliozie.

Leczenie boreliozy

Leczeniem tych wczesnych postaci choroby jest antybiotykoterapia, która prawidłowo prowadzona eliminuje zakażenie. Nieprawidłowe leczenie lub jego zaniechanie może spowodować, że choroba przejdzie w okres tzw. pauzy, gdy po wielu latach może poważnie  zaatakować układ nerwowy, sercowo-naczyniowy, węzły chłonne, a także stawy. Nie należy lekceważyć tej choroby i podjąć leczenie w jej wczesnym stadium, w przeciwnym razie konsekwencje mogą być bardzo groźne.

Metodą zapobiegania tej choroby jest osłona ciała, stosowanie preparatów przeciwko kleszczom i szybkie usuwanie kleszczy. Pokrywanie kleszcza tłuszczem, wbrew obiegowym opiniom, nie przyspiesza odpadnięcia kleszcza, a wręcz przeciwnie wywołuje u insekta wymioty, co zwiększa ryzyko zakażenia.
Zapytaj naszych specjalistów zajmujących się leczeniem boreliozy o metody leczenia Twojej dolegliwości. Zapraszamy na konsultacje dermatologiczne do Kliniki WILMED w Warszawie.

Powrót Cennik

Oferujemy

najwyższą jakość usług medycznych

ue stopka

© 2018 Przychodnia Wilmed

Back to top
close
Potrzebujesz więcej
informacji?
Oddzwonię do Ciebie!


* Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych
lub przekazany dalej. Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.
Zostaw numer
oddzwonimy!
Rejestracja
Wyślij zapytanie
na interesujący Cię temat...


Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Wilmed, ul. Wiktorii Wiedeńskiej 9a, 02-954 Warszawa w celach marketingowych oraz dla prawidłowej realizacji usługi "umów wizytę".