fbpx
Umów się na konsultację. Zadzwoń +22 651 98 61 lub Wypełnij formularz
 • Pieprzyki, znamiona, kurzajki, brodawki – z różnego rodzaju zmianami skórnymi boryka się wiele osób, bez względu na wiek. W większości przypadków są one jedynie problemem estetycznym, choć czasami trzeba je obserwować i kontrolować, czy nie przekształcają się nowotworowo. Chirurgiczne usuwanie zmian skórnych, pieprzyków oferujemy w naszej klinice Wilmed Warszawa.

  Zmiany skórne, takie jak pieprzyki, znamiona czy kurzajki, najczęściej są efektem zaburzeń barwnikowych skóry, czasem także zakażeń wirusowych. Zazwyczaj są to wyłącznie defekty natury kosmetycznej, choć jeśli zlokalizowane są w newralgicznych partiach ciała, mogą być np. podrażniane przez odzież czy obuwie.
  W klinice Wilmed pieprzyki i znamiona o podłożu estetycznym usuwamy bezpieczną i skuteczną metodą elektrokoagulacji – z użyciem prądu o dużej częstotliwości. Jeśli zmiana jest podejrzana onkologicznie, zaproponować możemy tradycyjne zabiegi chirurgiczne wykonywane w znieczuleniu miejscowym. Pieprzyk czy brodawkę wycina się z marginesem zdrowych tkanek i przekazuje do badania histopatologicznego. Analiza laboratoryjna pozwala ocenić, czy zmiana nie ma charakteru nowotworowego. Nowotwory skóry – a zwłaszcza czerniak – są bardzo groźnymi chorobami, wymagającymi szczególnego leczenia onkologicznego.

  Co to jest czerniak ?

  Czerniak jest najbardziej niebezpieczną odmianą raka skóry, chorobą polegającą na niekontrolowanym rozroście komórek pigmentowych. Czerniak charakteryzuje się dużą szybkością przerzutów poprzez drogi chłonne i naczynia krwionośne. Jest najbardziej dynamicznie rozprzestrzeniającą się odmianą raka skóry na świecie.

  Kto jest narażony na zachorowanie ?

  Na czerniaka może zachorować każdy, jednak szczególnie narażone są osoby:

  • o jasnej karnacji skóry, z oczami koloru niebieskiego lub zielonego, z włosami blond lub rudymi
  • łatwo opalające się
  • spędzające dużą ilość czasu w miejscach narażonych na działanie promieni słonecznych
  • z dużą ilością zmian barwnikowych lub ze zmianami atypowymi
  • z zaburzeniami systemu odpornościowego
  • u których w rodzinie zarejestrowano przypadki zachorowania na raka skóry
  • u których wykryto i usunięto niebezpieczne zmiany skórne lub komórki raka w innych częściach ciała

  Czy czerniaka można wyleczyć ?

  Najskuteczniejszym sposobem leczenia czerniaka jest chirurgiczne usunięcie znamienia we wczesnym stadium rozwoju nowotworu. Oznacza to, że najważniejsze jest wczesne wykrycie i zdiagnozowanie zmiany skórnej. Czerniak początkowo rozwija się na powierzchni skóry jednak jego komórki szybko atakują pozostałe struktury i rozprzestrzeniają się w kierunku węzłów chłonnych i innych narządów. Leczenie innymi metodami np: radioterapią, chemioterapią jest stosowane jako leczenie uzupełniające.

  Czy można obniżyć ryzyko zachorowania ?

  Czynnikami zmniejszającymi ryzyko zachorowania są:

  • regularne badania powierzchni skóry
  • regularne /dwa razy do roku/ kontrolne badania videodermatoskopowe w przypadku wystąpienia nowych znamion lub zaobserwowania zmian w już istniejących znamionach
  • stosowanie środków zabezpieczających przed nadmiernym działaniem promieni słonecznych /kremy z filtrem, osłona odsłoniętych części ciała/
  • niekorzystanie z solarium

  Profilaktyka

  Regularne videodermatoskopowe badanie znamion pozwala na wczesne wykrywanie czerniaka i zmian przednowotworowych. Zdiagnozowanie zmian skórnych w ich początkowej fazie rozwoju i kontrolowanie następujących w nich zmian koloru, rozmiaru, struktury jest najskuteczniejszą metodą eliminacji zagrożenia transformacją nowotworową. Tylko 30-40 % przypadków czerniak rozwija się na podłożu już istniejącego znamienia barwnikowego. Profilaktyka leczenia zmian skórnych powinna dotyczyć zarówno zmian już istniejących jak i nowopowstałych. Najczęściej zmiany barwnikowe /atypowe/ skóry pojawiają się na plecach, klatce piersiowej, łydkach, głowie i szyi, ale mogą pojawić się również w dowolnym miejscu na skórze. Jeżeli zaobserwowaliście Państwo, zmianę wielkości lub koloru w już istniejących znamionach lub nową zmianę na skórze – należy zgłosić się do specjalisty w celu przeprowadzenia badania videodermatoskopowego skóry. W przypadku podejrzeń co do charakteru znamienia najbezpieczniejszą metodą jego leczenia jest usunięcie chirurgiczne i wykonanie badania histopatologicznego – sprawdzenie czy wycięte znamię nie zawierało komórek raka. Profilaktyczne usuwanie znamion nie niesie ze sobą żadnego ryzyka transformacji nowotworowej. Zabieg chirurgiczny usunięcia znamienia jest bezbolesny – odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Usuwanie znamion metodą laserową lub kriochirurgiczną uniemożliwia wykonanie badania histopatologicznego, dlatego lekarz wykorzystując tę metodę musi mieć pewność że usuwana zmiana nie jest zmianą nowotworową.

  Zapytaj naszych specjalistów zajmujących się leczeniem nowotworów skóry o metody leczenia Twojej dolegliwości. Zapraszamy na konsultacje chirurgiczne do Kliniki WILMED w Warszawie.

Umów się na konsultację już teraz +22 651 98 61
close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonię do Ciebie!

  Zapoznaj się z Klauzulą informacyjną.
  Zostaw numer
  oddzwonimy!
  Rejestracja
  Wyślij zapytanie
  na interesujący Cię temat...

   Zapoznaj się z Klauzulą informacyjną.

   Notice: Undefined index: c in /home/platne/serwer149987/public_html/wilmed/wp-content/themes/wilmed/footer.php on line 119