Umów się na konsultację. Zadzwoń +22 651 98 61 lub Wypełnij formularz
 • Antykoncepcja hormonalna to jedna z najbardziej skutecznych metod zapobiegania ciąży. W Klinice Medycznej Wilmed do dyspozycji Pacjentek pozostają lekarze specjaliści, z którymi można otwarcie porozmawiać o najlepiej dopasowanym do konkretnych potrzeb rodzaju antykoncepcji hormonalnej.

  Antykoncepcja hormonalna to metoda zapobiegania ciąży, która polega na dostarczaniu organizmowi sztucznych hormonów z grupy estrogenów i/lub proestagenów, które działają jednak na tej samej zasadzie co hormony naturalne. Działając na organizm, wpływają one na uruchomienie pewnych mechanizmów, które zapobiegają zajściu w ciążę. Do mechanizmów tych zalicza się:

  • hamowanie owulacji, czyli uwalniania komórki jajowej przez jajniki,
  • zagęszczenie śluzu w drogach rodnych, przez co plemniki nie mogą się w nich poruszać,
  • zwolnienie transportu jajowodowego,
  • zmiany w błonie śluzowej macicy, uniemożliwiające zagnieżdżenie się zarodka.

  Rodzaje antykoncepcji hormonalnej

  W zależności od składu oraz sposobu aplikacji wyróżnia się następujące rodzaje antykoncepcji hormonalnej:

  • jednoskładnikowe pigułki antykoncepcyjne,
  • dwuskładnikowe pigułki antykoncepcyjne,
  • plastry antykoncepcyjne,
  • krążek dopochwowy,
  • zastrzyki hormonalne,
  • wkładka wewnątrzmaciczna.

  Antykoncepcja hormonalna – skuteczność

  Nie istnieją żadne 100-procentowo skuteczne metody zapobiegania ciąży, jednak według tzw. wskaźnika Pearla antykoncepcja hormonalna zalicza się do tych najbardziej skutecznych. Wskaźnik ten określa ilość nieplanowanych ciąż, do jakich doszło u regularnie współżyjących 100 par stosujących daną metodę antykoncepcji (np. wskaźnik Pearla na poziomie 2 oznacza, że ciąża wystąpiła u 2 na 100 par). I tak w przypadku antykoncepcji hormonalnej wskaźnik ten waha się w granicach 0,2-0,5 (tabletki antykoncepcyjne jednofazowe) do 1-3 (wkładka wewnątrzmaciczna).

  Antykoncepcja hormonalna w Klinice Medycznej Wilmed

  W Klinice Medycznej Wilmed do dyspozycji Pacjentek pozostają lekarze specjaliści, z którymi można otwarcie porozmawiać o najlepiej dopasowanym do konkretnych potrzeb rodzaju antykoncepcji hormonalnej. Rozpoczęcie jej stosowania oraz dobranie najlepszej metody wymaga bowiem szczegółowych konsultacji lekarskich, dotyczących m.in. wieku, stylu życia oraz stanu zdrowia Pacjentki.

  Nasi lekarze gwarantują wszystkim Pacjentkom poszanowanie ich intymności oraz otwartość, chętnie odpowiedzą też na wszystkie pytania. Umów się na wizytę – rejestracja jest możliwa telefonicznie (022 651 98 61 lub 692 407 540) lub mailowo (przychodnia@wilmed.pl) od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-20:00.

  Zapraszamy do specjalistów Kliniki Wilmed w Warszawie.

Umów się na konsultację już teraz +22 651 98 61
close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonię do Ciebie!

  Zapoznaj się z Klauzulą informacyjną.

  Zostaw numer
  oddzwonimy!
  Rejestracja
  Wyślij zapytanie
  na interesujący Cię temat...

   Zapoznaj się z Klauzulą informacyjną.