• Leczenie nadpotliwości

  Proces pocenia się człowieka jest jednym z głównych sposobów utraty ciepła przez organizm. Nadmierna potliwość to sytuacja, w której pot wydzielany jest w ilości znacznie większej niż jest to potrzebne do utrzymania prawidłowej temperatury ciała. Nadmierna potliwość jest uciążliwą chorobą, przeszkadzającą w znacznym stopniu w codziennym życiu.

Nadpotliwość może mieć podłoże genetyczne lub mogą ją wywoływać czynniki takie jak stres, silne emocje, a także pikantne potrawy oraz alkohol i papierosy.

LECZENIE

Obecnie jednym z najskuteczniejszych sposobów leczenia nadpotliwości jest podanie w miejsca, w których występuje (pachy, dłonie, stopy) toksyny botulinowej. Poraża ona zakończenia nerwów stykających się z gruczołami potowymi, powodując ograniczenie wydzielania potu.

WSKAZANIA

Głównym wskazaniem do leczenia nadpotliwości z użyciem toksyny botulinowej jest nadmierne pocenie się, powodujące zaburzenie codziennego funkcjonowania. Nieprzyjemny zapach, zmiana odzieży, czy wstyd będący następstwem nadpotliwości w konsekwencji prowadzi do izolacji społecznej i coraz mniejszej efektywności w wykonywaniu czynności zawodowych.

PRZEBIEG ZABIEGU

Kwalifikacji do wykonania zbiegu dokonuje lekarz specjalista podczas konsultacji z pacjentem, wykluczając schorzenia, które mogą być przyczyną nadpotliwości. Następnie wykonuje test jodowo – skrobiowy, polegający na posmarowaniu skóry jodyną, a następnie obsypaniu skrobią. Miejsca o największej potliwości ciemnieją, wskazując obszary najbardziej zalecane do leczenia.

Pacjent przed zabiegiem powinien usunąć owłosienie skóry.

Zabieg leczenia nadpotliwości polega na podaniu śródskórnie w odpowiednie miejsca małej ilości toksyny botulinowej. Wykonywany jest on z pomocą bardzo cienkiej igły, która minimalizuje dolegliwości bólowe związane z nakłuciem. Cała procedura jest dość krótka, trwa od 20 do 40 minut.

U pacjentów z niskim progiem wrażliwości na ból istnieje możliwość zastosowania znieczulenia miejscowego, w postaci kremu zawierającego substancje znieczulającą.

EFEKTY

Efekty leczenia utrzymują się od 6 do 12 miesięcy. Po tym okresie w okolicy gruczołów potowych skóry pach powstają nowe niezablokowane toksyną botulinową zakończenia nerwowe. Zabieg można powtórzyć w przypadku nawrotu objawów.

Podstawowymi korzyściami dla pacjenta po leczeniu nadpotliwości są:

 • likwidacja przykrych skutków choroby
 • poprawa pewności siebie
 • niska bolesność zabiegu
 • minimalne ryzyko powikłań
 • mała inwazyjność zabiegu, po którym od razu można wrócić do swoich codziennych czynności
 • skuteczna metoda wykazująca efekty utrzymujące się nawet do 12-stu miesięcy.

WSKAZANIA PO ZABIEGU

Po zabiegu należy ściśle stosować się do zaleceń lekarskich wymienionych poniżej:

 • nie należy masować ani uciskać miejsc ostrzykniętych botuliną
 • prze 5 dni od zabiegu nie należy korzystać z basenu
 • w okresie 2-4 tygodni po zabiegu należy unikać przegrzewania organizmu (nie korzystać z solarium, sauny, nie opalać się)
 • od 2 do 4 tygodni po zabiegu nie należy korzystać z zabiegów dermatologicznych i kosmetycznych w obrębie okolicy poddanej leczeniu.

PRZECIWWSKAZANIA

Ze względu na to, że zabieg leczenia nadpotliwości z użyciem toksyny botulinowej jest mało inwazyjny i bezpieczny istnieje niewiele przeciwwskazań do jego wykonania. Należą do nich m.in. :

 • zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego
 • nadwrażliwość na składniki podawanego preparatu
 • ciąża i okres laktacji
 • infekcje skóry w miejscu planowanego podania toksyny botulinowej

Zapraszamy do specjalistów medycyny i dermatologii estetycznej wykonujących  zabieg w Klinice Urody WILMED w Warszawie.

close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonię do Ciebie!

  Zapoznaj się z Klauzulą informacyjną.

  Zostaw numer
  oddzwonimy!
  Rejestracja
  Wyślij zapytanie
  na interesujący Cię temat...

   Zapoznaj się z Klauzulą informacyjną.