• Liposukcja Vaser Wilmed

    Liposukcja metodą Vaser

    Liposukcja jest jednym z najbardziej popularnych zabiegów z zakresu chirurgii estetycznej. Jest najbardziej skuteczną metodą modelowania sylwetki. Żadne inne, pośrednie, mniej inwazyjne metody nie dadzą takiego rezultatu. Dzięki liposukcji można pozbyć się depozytów tłuszczowych między innymi z miejsc, które nie reagują na spadki masy ciała, np. ramiona czy talia.

     

Co to jest liposukcja?

Liposukcja jest metodą chirurgii estetycznej polegającą na równomiernym usunięciu/odessaniu nadmiaru tkanki tłuszczowej z konkretnych okolic ciała, np.: brzucha, pośladków, ud.

Nowoczesne metody liposukcji, zwłaszcza wspomaganie ultradźwiękami Vaser są znacznie bardziej bezpieczne i mało inwazyjne w porównaniu z nadal stosowaną w wielu placówkach medycznych metodą tradycyjną. Liposukcja Vaser jest zabiegiem o wiele bardziej dokładnym, charakteryzującym się niskim ryzykiem powstawania nierówności. Nie tylko umożliwia ona bardzo dokładne usuwanie tłuszczu, ale też dzięki ultradźwiękom ujędrnia skórę. Ważnymi zaletami tej metody w porównaniu z metodą tradycyjną są znacząco mniejsze uszkodzenia tkanek otaczających i struktur takich jak nerwy i naczynia krwionośne. Dzięki temu, po zabiegu występuje mniejszy obrzęk i ból pooperacyjny.

Liposukcja VASER pozwala również w bardzo selektywny sposób usuwać depozyty tłuszczowe, co umożliwia bardziej precyzyjne wyłonienie zarysu rzeźby mięśniowej, zwłaszcza w rejonach z niewielką ilością tłuszczu.

W trakcie zabiegu liposukcji możliwe jest wykonanie tzw. lipotransferu odessanego tłuszczu czyli przeszczepienie go w inne miejsce w celu wymodelowania innych okolic ciała takich jak np. pośladki, piersi czy klatka piersiowa.

Bardzo ważne:

Zabieg ten nie służy leczeniu otyłości i nadwagi. Nie powinien zastępować zbalansowanej diety oraz aktywności fizycznej.

Dla kogo przeznaczony jest zabieg liposukcji?

Zabieg liposukcji przeznaczony jest przede wszystkim dla osób zdrowych, o prawidłowej masie ciała, z dobrą, jędrną skórą bez rozstępów i opornymi depozytami tłuszczowymi, zlokalizowanymi najczęściej na brzuchu, ramionach lub w okolicach bioder.

Jak wygląda zabieg?

Zabieg odbywa się najczęściej w znieczuleniu ogólnym dożylnym lub do tchawiczym. Poprzez wykonanie kilku drobnych nacięć na skórze do tkanki tłuszczowej podawany jest preparat znieczulający. Następnie wprowadzana jest specjalna kaniula lub sonda wytwarzająca ultradźwięki, dzięki którym tłuszcz ulega odseparowaniu i upłynnieniu. Odseparowany i upłynniony tłuszcz zostaje odessany za pomocą specjalnego ssaka.

Liposukcja z zasady jest zabiegiem jednorazowym. W niektórych przypadkach chirurg może zdecydować o podzieleniu zabiegu na kilka etapów, jeśli zabieg dotyczy jednej okolicy, w której depozyt tłuszczowy jest znacznych rozmiarów i nie jest możliwe bezpieczne, doszczętne jego odessanie podczas jednego zabiegu. W takich sytuacjach następny zabieg planowany jest po roku od pierwszego. W przypadku operacji kilku okolic u jednego pacjenta, lekarz chirurg ocenia rozległość zabiegu oraz przewidywaną objętość tkanki tłuszczowej do usunięcia oraz przedstawia pacjentowi możliwości uwzględniając przede wszystkim bezpieczeństwo zabiegu. Nie zaleca się odsysania więcej niż 4 l tkanki tłuszczowej podczas jednego zabiegu. Należy pamiętać, że im większa objętość usuniętej tkanki tłuszczowej tym większe ryzyko ciężkich powikłań.

Przeciwskazania do wykonania zabiegu liposukcji

Przeciwskazaniami do wykonania zabiegu liposukcji są m.in.:

  • ciężkie choroby współistniejące takie jak: cukrzyca, niekontrolowane nadciśnienie, zaburzenia krzepnięcia krwi, anemia,
  • przyjmowanie niektórych leków,
  • otyłość.
  • znaczny nadmiar skory,
  • wiotkość skóry związana z wiekiem, po przebytych ciążach lub po znacznym spadku masy ciała – w takich przypadkach proponujemy zabieg plastyki powłok brzusznych, często w połączeniu z liposukcją,
  • przepuklina brzuszna.

Po zabiegu

Po przeprowadzonym zabiegu liposukcji mogą wystąpić następujące przemijające objawy wynikające z procesu gojenia:

  • obrzęki (kilka tygodni do kilku miesięcy)
  • zasinienia (do 2-3 tygodni)
  • zaburzenia czucia okolicy operowanej (do 6 miesięcy maksymalnie)
  • nadmiar skóry (skóra ujędrnia się do 6 miesięcy)
  • wyciek płynu przez ranki- 2-3 dni do tygodnia).

Możliwe powikłania

Każda operacja za zakresu chirurgii estetycznej obarczona jest pewnego rodzaju ryzykiem. Jednym z najważniejszych jest efekt niezgodny z oczekiwaniami. Dlatego bardzo ważne jest bardzo dokładne omówienie z lekarzem zabiegu i oczekiwań pacjenta podczas konsultacji kwalifikującej.

Do możliwych powikłań należą m. in:

  • powikłania związane ze znieczuleniem ogólnym
  • zmiana czucia na skórze w okolicy wykonywanego zabiegu
  • uszkodzenia skóry, nerwów bądź naczyń krwionośnych (to ryzyko ulega znacznemu zmniejszeniu przy zastosowaniu metody VASER)
  • powikłania zakrzepowo-zatorowe (1 na 100 000 zoperowanych)
  • bardzo rzadkie zakażenia rany

Po zabiegu pacjent powinien pozostawać pod kontrolą lekarza lub wykwalifikowanego personelu medycznego. Na drugi dzień zmienia się opatrunki, a po tygodniu zdejmuje szwy. Następne kontrole wyznaczane są po 3 i 6 miesiącach.

Bardzo ważne:

Bardzo ważne aby pacjent po zabiegu stosował się precyzyjnie do zaleceń lekarza. Podstawowe zalecenia po zabiegu liposukcji to:

  • noszenie specjalnego ubranka uciskowego przez 4 do 6 tygodni
  • chodzenie przez kilka tygodni na regularne masaże (drenaże) limfatyczne wykonywane przez fizjoterapeutów, a dodatkowo na zabiegi wspomagające obkurczanie skóry
  • chodzenie na zabiegi endermologii – masażu podciśnieniowego oddziałującego na skórę i tkanki podskórne w przypadku długo utrzymujących się obrzękach na nogach.

Przebieg gojenia każdego pacjenta może być nieco inny, zależy on od wielu czynników takich jak m.in. genetyka, sposób życia pacjenta (ćwiczenia, masaże, dieta!),  wiek, masa ciała, liczba obszarów operowanych oraz ilość odessanego tłuszczu.

Efekty liposukcji

Teoretycznie efekt zabiegu oceniamy po pół roku, a czasem nawet po dłuższym czasie.

Po wykonaniu zabiegu liposukcji obserwujemy m.in. następujące efekty:

  • widoczne zmniejszenie tkanki tłuszczowej w okolicy poddanej zabiegowi
  • w przypadku liposukcji okolic bioder i brzucha – efekt wcięcia talii, wygładzenie i płaski brzuch z zarysowanym konturem muskulatury
  • w przypadku liposukcji pośladków, ud i ramion – efekt wysmuklający
  • w przypadku okolic pleców – zlikwidowanie i wygładzenie wałeczków tłuszczu, zlokalizowanych na plecach, pod biustonoszem.
  • w przypadku zabiegu liposukcji u mężczyzn – pełniejsze wyeksponowanie rzeźby mięśniowej w okolicach ramion, klatki piersiowej i brzucha, w tym również uwidocznienie kolumny mięśni prostych tzw. „sześciopaka”, wyeksponowanie bardziej atletycznego wyglądu klatki piersiowej.

Zapytaj naszych specjalistów zajmujących się zabiegami liposukcji Vaser o możliwości wykonania zabiegu w Twoim przypadku. Zapraszamy na konsultacje chirurgii estetycznej do Kliniki WILMED w Warszawie.

.wp-video{margin: 0 auto}

close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonię do Ciebie!

    Zapoznaj się z Klauzulą informacyjną.

    Zostaw numer
    oddzwonimy!
    Rejestracja
    Wyślij zapytanie
    na interesujący Cię temat...

      Zapoznaj się z Klauzulą informacyjną.