Klinika Wilmed

Strona główna / Rekonstrukcje więzadeł stawu skokowego

Rekonstrukcje więzadeł stawu skokowego

Zerwanie więzadeł stawu skokowego może nastąpić podczas ostrego skręcenia kostki. W czasie gwałtownego skręcenia stawu skokowego może dojść do uszkodzenia więzadła skokowo- goleniowego i skokowo-łódkowego. Najczęściej uszkodzeniu ulega także torebka stawowa.

Objawy zerwania więzadeł stawu skokowego

Najczęściej występującymi objawami są:

  • obrzęk okolic stawu
  • pokorne wylewy i zasinienia
  • ból podczas ruchu stopą lub przy próbie jej obciążenia

Leczenie zabiegowe zerwania więzadeł stawu skokowego

Jeżeli więzadła są całkowicie rozerwane możliwe jest operacyjne przeprowadzenie rekonstrukcji uszkodzonych więzadeł wykorzystując techniki anatomicznego odtworzenia lub techniki z zastosowaniem przeszczepu.

Zabieg anatomicznego odtworzenia więzadła polega na połączeniu ze sobą i skróceniu uszkodzonych podczas urazu części więzadeł i torebki stawowej. Jest on obarczony niskim ryzykiem powikłań, a jego zaletą jest zachowanie prawidłowej ruchomości stawów po operacji.

Podczas rekonstrukcji więzadła z użyciem przeszczepu wykorzystuje się najczęściej ścięgno mięśnia strzałkowego krótkiego. Niestety w wyniku takiego zabiegu stosunkowo często występują powikłania w postaci ograniczenia ruchu stawu skokowego lub zmniejszenia siły kończyny operowanej bądź rozwój choroby zwyrodnieniowej stawu skokowego.

Po operacji noga postaje unieruchomiona w gipsie przez 6 tygodni, a przez kolejne 1,5 miesiąca pacjent powinien poruszać się w stabilizatorze. Jest okres, w którym powinny być prowadzone zabiegi rehabilitacyjne i ćwiczenia indywidualnie dobrane do pacjenta.

Zapytaj naszych specjalistów zajmujących się rekonstrukcją więzadeł stawu skokowego o metody leczenia Twojej dolegliwości. Zapraszamy na konsultacje ortopedyczne do Kliniki WILMED w Warszawie.

Kontakt
Umów się na wizytę w Wilmed

Kontakt

Zadzwoń do nas

Skontaktuj się z nami

Adres

ul. Wiktorii Wiedeńskiej 9a lok.U2
02-954 Warszawa - Wilanów

Godziny otwarcia

Od poniedziałku do piątku
w godzinach od 08:00 do 20:00