Leczenie nadpotliwości z użyciem toksyny botulinowej

Proces pocenia się człowieka jest jednym z głównych sposobów utraty ciepła przez organizm. Nadmierna potliwość to sytuacja, w której pot wydzielany jest w ilości znacznie większej niż jest to potrzebne do utrzymania prawidłowej temperatury ciała. Nadmierna potliwość jest uciążliwą chorobą, przeszkadzającą w znacznym stopniu w codziennym życiu.

Nadpotliwość może mieć podłoże genetyczne lub mogą ją wywoływać czynniki takie jak stres, silne emocje, a także pikantne potrawy oraz alkohol i papierosy.

LECZENIE

Obecnie jednym z najskuteczniejszych sposobów leczenia nadpotliwości jest podanie w miejsca, w których występuje (pachy, dłonie, stopy) toksyny botulinowej. Poraża ona zakończenia nerwów stykających się z gruczołami potowymi, powodując ograniczenie wydzielania potu.

WSKAZANIA

Głównym wskazaniem do leczenia nadpotliwości z użyciem toksyny botulinowej jest nadmierne pocenie się, powodujące zaburzenie codziennego funkcjonowania. Nieprzyjemny zapach, zmiana odzieży, czy wstyd będący następstwem nadpotliwości w konsekwencji prowadzi do izolacji społecznej i coraz mniejszej efektywności w wykonywaniu czynności zawodowych.

PRZEBIEG ZABIEGU

Kwalifikacji do wykonania zbiegu dokonuje lekarz specjalista podczas konsultacji z pacjentem, wykluczając schorzenia, które mogą być przyczyną nadpotliwości. Następnie wykonuje test jodowo – skrobiowy, polegający na posmarowaniu skóry jodyną, a następnie obsypaniu skrobią. Miejsca o największej potliwości ciemnieją, wskazując obszary najbardziej zalecane do leczenia.

Pacjent przed zabiegiem powinien usunąć owłosienie skóry.

Zabieg leczenia nadpotliwości polega na podaniu śródskórnie w odpowiednie miejsca małej ilości toksyny botulinowej. Wykonywany jest on z pomocą bardzo cienkiej igły, która minimalizuje dolegliwości bólowe związane z nakłuciem. Cała procedura jest dość krótka, trwa od 20 do 40 minut.

U pacjentów z niskim progiem wrażliwości na ból istnieje możliwość zastosowania znieczulenia miejscowego, w postaci kremu zawierającego substancje znieczulającą.

EFEKTY

Efekty leczenia utrzymują się od 6 do 12 miesięcy. Po tym okresie w okolicy gruczołów potowych skóry pach powstają nowe niezablokowane toksyną botulinową zakończenia nerwowe. Zabieg można powtórzyć w przypadku nawrotu objawów.

Podstawowymi korzyściami dla pacjenta po leczeniu nadpotliwości są:

 • likwidacja przykrych skutków choroby
 • poprawa pewności siebie
 • niska bolesność zabiegu
 • minimalne ryzyko powikłań
 • mała inwazyjność zabiegu, po którym od razu można wrócić do swoich codziennych czynności
 • skuteczna metoda wykazująca efekty utrzymujące się nawet do 12-stu miesięcy.

WSKAZANIA PO ZABIEGU

Po zabiegu należy ściśle stosować się do zaleceń lekarskich wymienionych poniżej:

 • nie należy masować ani uciskać miejsc ostrzykniętych botuliną
 • prze 5 dni od zabiegu nie należy korzystać z basenu
 • w okresie 2-4 tygodni po zabiegu należy unikać przegrzewania organizmu (nie korzystać z solarium, sauny, nie opalać się)
 • od 2 do 4 tygodni po zabiegu nie należy korzystać z zabiegów dermatologicznych i kosmetycznych w obrębie okolicy poddanej leczeniu.

PRZECIWWSKAZANIA

Ze względu na to, że zabieg leczenia nadpotliwości z użyciem toksyny botulinowej jest mało inwazyjny i bezpieczny istnieje niewiele przeciwwskazań do jego wykonania. Należą do nich m.in. :

 • zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego
 • nadwrażliwość na składniki podawanego preparatu
 • ciąża i okres laktacji
 • infekcje skóry w miejscu planowanego podania toksyny botulinowej

Zapraszamy do specjalistów medycyny i dermatologii estetycznej wykonujących  zabieg w Klinice Urody WILMED w Warszawie.

ue stopka

© 2018 Przychodnia Wilmed

Back to top
close
Potrzebujesz więcej
informacji?
Oddzwonię do Ciebie!


* Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych
lub przekazany dalej. Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.
Zostaw numer
oddzwonimy!
Rejestracja
Wyślij zapytanie
na interesujący Cię temat...


Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Wilmed, ul. Wiktorii Wiedeńskiej 9a, 02-954 Warszawa w celach marketingowych oraz dla prawidłowej realizacji usługi "umów wizytę".