Ginekomastia

Ginekomastia – czyli powiększenie piersi to dla panów wstydliwy problem.
Piersi to podstawowy, widoczny na pierwszy rzut oka, atrybut kobiecości. Problem powstaje wtedy, gdy ów atrybut zaczyna dotyczyć mężczyzny.
Ginekomastia to choroba polegająca na przeroście gruczołu piersiowego. Przerost tkanki piersiowej u mężczyzn może dotyczyć jednej lub obu piersi. Może występować u mężczyzn w różnym wieku. Pojawia się prawie u połowy męskiej populacji, ale ujawnia się na różnych etapach życia i w różnym stopniu.
Niegroźne powiększenie piersi może pojawić się u noworodków w 3.-5. dniu życia i jest efektem wysokiego poziomu estrogenów przekazanych poprzez łożysko. Cofa się po 3-4 tygodniach. Zdarza się również w okresie dojrzewania i może mieć związek z podawaniem androgenów albo witaminy D.
U młodszych chłopców czasem w okolicy piersi gromadzi się tkanka tłuszczowa – wtedy pierś wokół otoczki sutka jest miękka.
Należy jednak odróżnić pojęcie lipomastii od ginekomastii. Zdecydowana większość chorych cierpi na pierwszą dolegliwość, której przyczyną jest nadmiar tkanki tłuszczowej zgromadzonej w okolicy piersi.

Powiększenie się piersi występuje też jako powikłanie u chorych:

  • ze schyłkową niewydolnością nerek,
  • przy marskości i raku wątroby oraz zaburzeniach krążenia wątrobowego,
  • może mieć związek z niedożywieniem, awitaminozą i chorobami przewodu pokarmowego,
  • Przyjmujących leki zawierające estrogeny lub wspomagające ich aktywność, także leki hamujące syntezę testosteronu albo zmniejszające jego efektywność (np. leki przeciw-obrzękowe, moczopędne, hamujące wydzielanie kwasu solnego w żołądku, przeciwgrzybiczne, podawane w terapii nowotworowej, leczeniu nadciśnienia tętniczego).

Stwierdzono, że niektóre narkotyki – heroina, marihuana – też mogą wywołać objawy ginekomastii.

Leczenie
Aby rozpocząć leczenie ginekomastii i wybrać odpowiednia jej metodę należy upewnić się, czy choroba nie ma podłoża nowotworowego.
Istnieją dwa sposoby leczenia ginekomastii – farmakologiczne i zabiegowe.
Leczenie farmakologiczne, prowadzone przez specjalistę endokrynologa polega na leczeniu hormonalnym za pomocą leków hamujących wytwarzanie żeńskiego hormonu (estrogenu). Leczenie farmakologiczne jest najbardziej skuteczne w aktywnej fazie choroby, niestety często przynosi tylko częściową poprawę.
Leczenie zabiegowe polega na chirurgicznym usunięciu ginekomastii, nadmiaru gruczołu. Zabiegi takie wykonuje się najczęściej gdy:

  • ginekomastia okresu dojrzewania nie ustąpiła,
  • ginekomastii towarzyszą zmiany wytwórcze tkanki łącznej,
  • przyczyny ginekomastii nie są znane (ginekomastia idiopatyczna),
  • ginekomastii nie da się pozbyć za pomocą leczenia zachowawczego.

Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym i sedacji lub znieczuleniu ogólnym. Już po kilku godzinach po zabiegu pacjent może wrócić do domu.

Powrót Cennik

Oferujemy

najwyższą jakość usług medycznych

ue stopka

© 2018 Przychodnia Wilmed

Back to top
close
Potrzebujesz więcej
informacji?
Oddzwonię do Ciebie!


* Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych
lub przekazany dalej. Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.
Zostaw numer
oddzwonimy!
Rejestracja
Wyślij zapytanie
na interesujący Cię temat...


Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Wilmed, ul. Wiktorii Wiedeńskiej 9a, 02-954 Warszawa w celach marketingowych oraz dla prawidłowej realizacji usługi "umów wizytę".