Przepuklina pachwinowa – czym jest i jak można ją leczyć?

Przepuklina pachwinowa to najczęściej występujący typ przepuklin, znacznie częściej pojawiający się u mężczyzn niż u kobiet. Powstaje w sytuacji, gdy narządy wewnętrzne jamy brzusznej przemieszczają się przez otwór znajdujący się w okolicy pachwiny. W klinice Wilmed przepuklinę pachwinową leczymy przy pomocy nowoczesnych, mało inwazyjnych zabiegów metodą tension free, zapewniającej pacjentom o wiele krótszy czas rekonwalescencji.
Przepuklina to stan, w którym narząd wewnętrzny przemieszcza się poza jego naturalne, prawidłowe położenie przez otwór zwany wrotami przepukliny. Wyróżnia się kilka rodzajów przepuklin, wśród których najczęstsza jest przepuklina brzuszna. Tę z kolei – ze względu na lokalizację – dzieli się na przepuklinę pachwinową, udową oraz pępkową. Według niektórych doniesień, nawet u 25% populacji występować mogą przepukliny pachwinowe, przy czym zdecydowanie częściej borykają się z nimi mężczyźni niż kobiety.

Przepuklina pachwinowa – co to jest?

Przepuklina pachwinowa powstaje w sytuacji, gdy narządy wewnętrzne jamy brzusznej przemieszczają się przez otwór znajdujący się w okolicy pachwiny. Jak już wcześniej wspomniano, otwór ten określa się mianem wrót przepukliny – przez nie poza jamę brzuszną wysuwa się fragment otrzewnej w formie worka. W jego środku znaleźć się mogą fragmenty różnych tkanek i narządów wewnętrznych.

Przepuklina pachwinowa – przyczyny i objawy

Istnieje wiele czynników ryzyka tworzenia się przepukliny pachwinowej. Może być ona wynikiem otyłości i związanego z nim osłabienia tkanki łącznej, może pojawiać się u osób bardzo ciężko pracujących fizycznie, u mężczyzn bywa efektem problemów z oddawaniem moczu na skutek przerostu prostaty.
Pierwsze objawy przepukliny pachwinowej to pobolewanie w okolicach pachwin, zwłaszcza po wysiłku fizycznym, po wypróżnieniu czy po nagłym ataku kaszlu. W pachwinie może być wówczas widoczne uwypuklenie, które cofa się samoistnie albo po lekkim naciśnięciu.

Przepuklina pachwinowa – jak można leczyć?

W przypadku zdiagnozowania przepukliny kluczowe jest szybkie podjęcie leczenia – w innym przypadku pojawić się mogą groźne dla zdrowia i życia powikłania. W klinice Wilmed przepuklinę pachwinową leczymy przy użyciu siatki polipropylenowej, która pokrywa wrota przepukliny i z czasem zrasta się z tkankami, tworząc zaporę przed nawrotem choroby. Nasi specjaliści wykonują operację przy użyciu nowoczesnej metody tension free – jest ona mniej inwazyjna dla pacjentów i powoduje mniejsze dolegliwości bólowe. Jeszcze tego samego dnia pacjent wraca do domu, a do pracy i normalnych aktywności może powrócić już po około 7 dniach. Dzięki zastosowaniu mniej obciążającego znieczulenia (znieczulenie miejscowe połączone z sedacją), operacja przepukliny pachwinowej może być przeprowadzona nawet u osób starszych i chorujących przewlekle.
W trosce o bezpieczeństwo naszych pacjentów na czas pandemii koronawirusa wprowadziliśmy w klinice Wilmed rygorystyczne zasady bezpieczeństwa, dzięki którym możemy przeprowadzać operacje przepuklin pachwinowych i inne zabiegi. Zachęcamy do kontaktu -> https://wilmed.pl/kontakt/.

Zapraszamy do kontaktu. Zadzwoń +22 651 98 61 Wypełnij formularz
close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonię do Ciebie!

  Zapoznaj się z Klauzulą informacyjną.

  Zostaw numer
  oddzwonimy!
  Rejestracja
  Wyślij zapytanie
  na interesujący Cię temat...

   Zapoznaj się z Klauzulą informacyjną.