przepuklina brzuszna

Strona główna / Baza Wiedzy / Przepukliny – dlaczego trzeba je leczyć?

Przepukliny – dlaczego trzeba je leczyć?

Przepuklina to schorzenie, które może przytrafić się zarówno mężczyznom, jak i kobietom – i to w różnym wieku. Jest to uwypuklenie powstające w efekcie wydostania się narządów wewnętrznych przez otwór w powłokach ciała. Diagnostyka przepukliny zazwyczaj nie stanowi dużego problemu – najważniejsze jest to, by jak najszybciej rozpocząć odpowiednie leczenie.

Przepuklina to uwypuklenie, które tworzy się na skutek wydostania się zawartości jamy ciała przez otwór w powłokach ciała, powstający na skutek obniżenia odporności w danym miejscu. Istnieje wiele rodzajów przepuklin – przepukliny mózgu, płuc czy innych narządów, ale w klinice Wilmed zajmujemy się leczeniem przepuklin brzusznych, a więc powstających w efekcie przemieszczenia się narządów z jamy brzusznej.

Przyczyn powstawania przepuklin brzusznych może być kilka. Zalicza się do nich m.in. osłabienie ściany jamy brzusznej, zwiększone ciśnienie w jamie brzusznej, długotrwały wysiłek fizyczny (np. w pracy albo podczas uprawiania bardzo wymagających, siłowych sportów), a także inne choroby, np. schorzenia jelita grubego czy przerost gruczołu krokowego u mężczyzn.

Rodzaje przepuklin

Co do zasady wyróżnia się cztery rodzaje przepuklin:

  • przepuklina brzuszna – to uwypuklenie błony otrzewnej (zazwyczaj z pętlami jelit) poza anatomiczny obszar jamy brzusznej,
  • przepuklina pachwinowa – rozwija się w obrębie kanału pachwinowego, jest to najczęściej występująca przepuklina u mężczyzn,
  • przepuklina udowa – tworzy się w kanale udowym, przechodzi pod więzadłem pachwinowym, do kończyny dolnej i nerwu udowego, zazwyczaj występuje u kobiet, zwłaszcza w okresie ciąży i po porodzie,
  • przepuklina pępkowa – zazwyczaj ma charakter wrodzony, może również występować u otyłych kobiet, przyjmuje postać uwypuklenia w pępku lub obok niego.

Czasami przepuklina rozwija się także jako powikłanie po przeprowadzonych zabiegach chirurgicznych – wówczas mamy do czynienia z przepukliną pooperacyjną.

Dlaczego trzeba leczyć przepukliny?

Niezależnie od miejsca występowania, przepukliny dają podobny zestaw objawów: miękki guz w miejscu przepukliny, ból, pieczenie i uczucie „pociągania” w trakcie uciskania guza. Ból może promieniować również na inne okolice ciała podczas wysiłku fizycznego, kaszlu, przy wypróżnianiu się, a nawet długotrwałym staniu czy siedzeniu.

Jeśli przepuklina pojawiła się, jest pewne, że nie zniknie samoistnie – dzieje się tak tylko w przypadku przepukliny pępkowej u niemowląt. Wręcz przeciwnie, przepuklina może się powiększać, dolegliwości stawać się coraz bardziej nasilone, a także pojawiać się mogą groźne powikłania. Jednym z najgroźniejszym jest niedrożność jelit, a następnie ich martwica. Fachowo nazywa się to uwięźnięciem przepukliny. Jest to stan zagrażający życiu, wymagający natychmiastowej pomocy chirurgicznej.

Nowoczesne leczenie przepuklin w klinice Wilmed

Jedyną skuteczną metodą leczenia przepukliny jest operacja – polega ona na tym, że w miejscu rozluźnienia lub ubytku tkanek umieszcza się specjalną siatkę wykonaną z polipropylenu, która ma chronić narządy jamy brzusznej przed wypadaniem. Po jakimś czasie siatka zrasta się z tkankami i zapobiega nawrotom schorzenia.

Jeszcze kilka lat temu operacja przepukliny wykonywana była w znieczuleniu ogólnym, a pacjent musiał później przechodzić długą rekonwalescencję. W ostatnich latach postępy medycyny pozwoliły jednak na stosowanie mniej inwazyjnych procedur. W klinice Wilmed operację przeprowadzamy tzw. metodą tension free – stosujemy mniej obciążające znieczulenia, operacja jest zdecydowanie mniej bolesna, a pacjent już kilka godzin po zabiegu może wrócić do domu. Dzięki doświadczeniu naszych specjalistów powrót do normalnego funkcjonowania jest możliwy już po około 7 dniach, a nawroty schorzenia dotyczą mniej niż 1% pacjentów.

Wszystkie osoby wymagające tego typu pomocy zapraszamy do kontaktu -> https://wilmed.pl/kontakt/. Zapewniamy opiekę doświadczonych specjalistów i dostęp do najnowocześniejszych metod leczenia przepuklin!

Wyróżnienia

Wyróżnienie dla Najlepszej Placówki 2019

Wyróżnienie przyznane przez pacjentów, którzy skorzystali z naszych usług za pośrednictwem platformy tourmedica.pl

Otrzymaliśmy prestiżowe wyróżnienie od pacjentów, którzy docenili wysoką jakość naszych usług medycznych, korzystając ze strony ZnanyLekarz.

5 / 5

Nasza placówka zdobyła wyróżnienie przyznane przez zadowolonych pacjentów, którzy skorzystali z naszych profesjonalnych usług medycznych za pośrednictwem Kliniki.pl.

9 / 10

Kontakt

Skontaktuj się z nami

Adres

ul. Wiktorii Wiedeńskiej 9a lok.U2
02-954 Warszawa - Wilanów

Godziny otwarcia

Od poniedziałku do piątku
w godzinach od 08:00 do 20:00