Operacja plastyczna nosa

operacja plastyczna nosa wilmed

Nie lubisz wyglądu swojego nosa, można to zmienić.

Wygląd nosa i nieprawidłowa jego budowa mogą przysporzyć wielu zmartwień, dyskomfortu i kompleksów. To w jaki sposób postrzegamy swój nos może wpływać na ogólne zadowolenie ze swojego wyglądu. Wiele osób nie akceptuje jego kształtu lub wielkości, widzi go krzywym, garbatym, zbyt szerokim, spiczastym. Nos może zaburzać proporcje, które decydują o atrakcyjności twarzy.

A nasz mózg postrzega twarz jako ładną i przyjemną, kiedy ma ona zachowane proporcje. Bo mózg widzi proporcje. W momencie, gdy są zaburzone wydaje się nam, że coś jest nie tak. Szczególnie krytyczni jesteśmy sami dla siebie. Uśmiech jest sytuacją, kiedy układ poszczególnych części twarzy się zmienia, a co za tym idzie wizualnie zmienią się też jej proporcje. I wtedy zaczyna się cały korowód narzekań, łez nad własnym wyglądem i nieatrakcyjnością nosa.

Operacje plastyczne nosa to najczęściej wykonywany zabieg z dziedziny chirurgii plastycznej w Polsce ale również na całym świecie. Nos można modelować w taki sposób, aby swoim wyglądem i wielkością „dostosował się” do innych proporcji twarzy.

W czym może pomóc operacja plastyczna nosa?

Wady w budowie w obrębie nosa są wrodzone lub powstałe na skutek przebytego urazu. Dzięki operacyjnej korekcji nosa można poprawić estetykę nosa jego kształt, proporcje, wygląd. W przypadku problemów z oddychaniem z powodu nieprawidłowego ukształtowania nosa, operacja pomoże również w udrożnieniu i poprawieniu toru oddychania, a to z pewnością podniesie komfort życia.

Przed zabiegiem korekcji nosa ustalany jest zakres operacji. Jej celem jest takie ukształtowanie nosa, aby nadał on twarzy odpowiednich proporcji. Podczas plastyki nosa można powiększyć nos, wyregulować rozmiar dziurek nosowych, sprawić, że nos będzie mniej spiczasty, chudszy, większy. Dzięki operacji plastycznej nosa można pozbyć się kompleksów wynikających z niezadowolenia z tej części twarzy.

Zalety operacji plastycznej nosa można rozpatrywać ze względów estetycznych i zdrowotnych. Operacja plastyczna nosa to zabieg o największej skuteczności oraz trwałości, co pozwala uzyskać oczekiwane efekty na bardzo długo. Jest działaniem, którego celem jest uzyskanie estetycznej zmiany wyglądu.

Przed zabiegiem

Decyzja o poddaniu się operacji plastycznej nosa musi być przemyślana i skonsultowana z lekarzem chirurgii estetycznej. Podczas konsultacji określa się zakres operacji i „modeluje” najlepsze rozwiązania, z których pacjent będzie zadowolony. Korekcja nosa jest jedną z najbardziej skomplikowanych operacji plastycznych. Kanały nosowe są bardzo delikatne, a sam nos mały.

Patrząc na strukturę nosa, zobaczymy, że składa się on przede wszystkim z nosa zewnętrznego (zbudowanego z chrząstek, kości przykrytych warstwą mięśni – ma on nasadę, grzbiet, koniuszek oraz skrzydełka) oraz z jamy nosowej (umiejscowionej w czaszce).

Trzeba pamiętać, że operacja plastyczna nosa jest ingerencją chirurgiczną i należy się do niej przygotować. Na wizytę przed operacją należy wziąć ze sobą historię medyczną, badania pokazujące obecny stan zdrowia, poinformować lekarza o lekach przyjmowanych na stałe. Lekarz zbada jak zbudowany jest nos, czy nie ma problemów z oddychaniem. Następnie skieruje na badania oraz zaproponuje najlepsze w jego ocenie zmiany oraz omówi wykonanie zabiegu.

Dwa tygodnie przed zabiegiem pacjent powinien przestać palić, pić alkohol, zażywać leki na krzepliwość krwi oraz opalać się i prawidłowo odżywiać się. Przed planowanym zabiegiem należy poddać się szczepieniu przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Kwalifikacja do zabiegu oraz określenie zakresu działania chirurgicznego jest bardzo ważne.

Operacja wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym i trwa – w zależności od wybranej techniki i zakresu zabiegu – od 1,5 do 4 godzin. Chirurg plastyczny wybiera najbardziej adekwatną do danego przypadku technikę i zakres operacji.

Po zabiegu

Plastyka nosa to ingerencja w nasze ciało. Po niej organizm musi ponownie odzyskać siły. W czasie zabiegu mogą powstać niewielkie obrzęki i zasinienia w okolicach oczu i policzków. Zasiniaczenie okolic oczu mija po około 10 dniach. Może pojawić się również krwawienie z nosa. Jest to normalne i wymaga czasu na regenerację tkanek. Mogą pojawić się dolegliwości bólowe, które można uśmierzyć lekami przeciwbólowymi.

Czas potrzebny na normalizację kształtu nosa określa się na około dwanaście miesięcy Niektóre zmiany widoczne są od razu, a na inne trzeba poczekać.

Po zabiegu należy przestrzegać zaleceń lekarza. W pierwszym okresie pacjent nie powinien zbyt mocno się uśmiechać, powstrzymać się od wydmuchiwania nosa, nie należy podrażniać skóry nosa, a także prze okres około miesiąca nie należy nosić okularów. Tak jak po każdej operacji należy dbać o siebie, powstrzymać się od nadmiernej aktywności fizycznej, przede wszystkim od uprawiania sportów, które mogą narazić operowany nos na urazy i obrażenia.

Nie zawsze o nos chodzi….

Wiele osób widzi swoje nosy jako zbyt duże np. podczas uśmiechu. Jednak po wnikliwej analizie przez lekarza medycyny estetycznej może okazać się, że nie nos jest problemem, ale…. broda. Zbyt mała broda w stosunku do proporcji twarzy. Bywa tak, że podczas uśmiechania broda cofała się, kości policzkowe podnoszą się , a nos wizualnie staje się większy, choć w rzeczywistości ma ładny kształt i proporcje.

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, mózg widzi proporcje. W momencie, gdy są zaburzone wydaje się nam, że coś jest nie tak. Podczas uśmiechu, czy dynamicznej mimiki twarzy proporcje twarzy wizualnie się zmieniają.

Małobródkowość może być w tym przypadku problemem i warto zastanowić się nad korekcją brody a nie nosa. Małobródkowość jest typową dla nas, Słowian przypadłością, czyli cofniętą żuchwą.

Na małobródkowość jest sporo sposobów, które najlepiej dobierze lekarz medycyny estetycznej. Tutaj można wymienić np.: podanie wypełniaczy, wymodelowanie czy powiększenie. Zazwyczaj wypełniacze utrzymują się 2 lata.

Jeśli nie czujesz się komfortowo z kształtem nosa, masz problemy z oddychaniem, zapraszamy na konsultację do naszych doświadczonych lekarzy, którzy zdiagnozują problem i znajdą na niego najlepsze dla Ciebie rozwiązanie.

Zapraszamy do kontaktu. Zadzwoń +22 651 98 61 Wypełnij formularz
close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonię do Ciebie!

  Zapoznaj się z Klauzulą informacyjną.

  Zostaw numer
  oddzwonimy!
  Rejestracja
  Wyślij zapytanie
  na interesujący Cię temat...

   Zapoznaj się z Klauzulą informacyjną.