Wirus HPV – co trzeba o nich wiedzieć?

HPV – czyli wirus brodawczaka ludzkiego – jest jednym z czynników ryzyka rozwoju raka szyjki macicy. Choć istnieje ponad 200 różnych podtypów wirusa, to jedynie kilka z nich jest odpowiedzialnych za przekształcenia nowotworowe w komórkach. Zaleca się, by kobiety regularnie wykonywały badania diagnostyczne w kierunku HPV powodującego raka szyjki macicy za pomocą padania cytologicznego. Dodatkowo wskazane są również szczepienia przeciw wirusowi. Wykonać je można w naszej klinice Wilmed w Warszawie.

HPV to dość powszechnie występujący wirus brodawczaka ludzkiego. Do tej pory odkryto ponad 200 różnych podtypów wirusa – zdecydowana większość z nich nie jest groźna dla zdrowia człowieka, ale niektóre mogą wywoływać pewne choroby. I tak określone grupy wirusa HPV powodują powstawanie na skórze kurzajek, opryszczek i innych zmian – wywołują także kłykciny kończyste, a jeszcze inne prowadzą do rozwoju raka szyjki macicy, sromu, prącia oraz odbytu. Wirus HPV zwiększa także ryzyko wystąpienia raka gardła i krtani.

Jak można zarazić się wirusem HPV?

Do zakażenia wirusem HPV dochodzi przede wszystkim podczas kontaktów seksualnych: genitalnych, oralnych oraz analnych, istnieje również ryzyko zarażenia się przez używanie tych samych ręczników czy kontakt z bielizną osoby chorej. Są także pewne czynniki, które zwiększają zagrożenie zakażeniem wirusem HPV. Zalicza się do nich:

  • długotrwałe stosowanie antykoncepcji hormonalnej,
  • zaburzenia funkcjonowania układu odpornościowego,
  • przewlekłe infekcje dróg rodnych,
  • duża liczba porodów,
  • duża liczba partnerów seksualnych.

Zakażenie wirusem HPV – diagnostyka

W celach profilaktycznych oraz diagnostycznych warto regularnie wykonywać badania w kierunku wykrywania wirusa HPV. U kobiet badaniem, które pozwala wykryć ewentualnie nieprawidłowości (zakażenie wirusem w pierwszych stadiach może nie dawać żadnych charakterystycznych objawów), jest cytologia szyjki macicy. Należy ją wykonywać najlepiej raz do roku – analiza próbki komórek nabłonka szyjki macicy pozwala stwierdzić nieprawidłowości świadczące o już istniejącym nowotworze, jak i sygnalizujące możliwość jego rozwoju.

Szczepienia przeciw HPV w klinice Wilmed

Skuteczną metodą ochrony przed zakażeniem wirusem HPV, znacznie zmniejszającą ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy, jest szczepienie. Powinny je wykonywać wszystkie kobiety, które rozpoczęły współżycie seksualne, a także dziewczynki, jeszcze przed wystąpieniem pierwszej miesiączki, między 11. a 12. rokiem życia. Zaleca się szczepić również chłopców, jako że mężczyźni są często nosicielami wirusa i mogę zarażać wirusem kobiety.

Szczepienie przeciw HPV wykonujemy w naszej klinice Wilmed w Warszawie. Składa się ono z trzech domięśniowych iniekcji preparatu – po pierwszej należy odczekać około dwóch miesięcy, zgłosić się na drugą, a następnie po kolejnych czterech miesiącach – na trzecią.

Na szczepienia przeciwko wirusowi HPV w naszej klinice kierują pajcentów doświadczeni specjaliści, którzy w trakcie wizyty udzielają również wyczerpujących informacji dotyczących profilaktyki nowotworów szyjki macicy. Zadzwoń lub napisz do nas i umów się na konsultacje! Zapraszamy -> https://wilmed.pl/kontakt/.

Zapraszamy do kontaktu. Zadzwoń +22 651 98 61 Wypełnij formularz
close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonię do Ciebie!

    Zapoznaj się z Klauzulą informacyjną.

    Zostaw numer
    oddzwonimy!
    Rejestracja
    Wyślij zapytanie
    na interesujący Cię temat...

      Zapoznaj się z Klauzulą informacyjną.