Stres – ukryte zagrożenie

Sprawdź czy należysz do tych, którzy opanowali strategię radzenia sobie ze stresem.

Co to jest stres?

Stres jest to nieswoista reakcja organizmu na stawiane mu zadania oraz bodźce wywołujące stan stresowy np. egzaminy, sytuacje konfliktowe w pracy, w domowym życiu codziennym, krytyczne wydarzenia życiowe, choroba, utrata bliskiej osoby. Są to zjawiska szeroko rozpowszechnione i mogące zakłócić w poważnym stopniu równowagę psychiczną człowieka.

Z uwagi na to, że stanowią one nieodłączny element naszego codziennego życia nie dostrzegamy ich na pierwszy rzut oka. Oddziaływanie sytuacji stresowych wywołuje wzmożenie napięcia psychicznego, które w początkowej fazie powoduje ogólną mobilizację organizmu, lecz niestety później ujawniają się emocje o negatywnym zabarwieniu np. poczucie zagrożenia, przykrość, niepokój. Zdarza się, że pojawiają się również pozytywne emocje takie jak nadzieja na sukces, stymulujący gniew zachęcający do zwalczania problemu.

Na stres narażony jest każdy z nas, a w szczególności ludzie prowadzący bardzo aktywny tryb życia!

Stres wywołuje zmiany w zachowaniu człowieka będące próbą radzenia sobie z nim i formą opracowania technik obrony, a w szczególności zmniejszenia napięcia i uruchomienia mechanizmów adaptacyjnych.

Jednak gdy, sytuacje stresogenne trwają długo, a formy łagodzenia stresu nie są efektywne, dochodzi do stanu wyczerpania i ujawniają się różnorakie reakcje chorobowe – nerwicowe, lękowe, stany depresyjne.

Niestety nie każdemu udaje opanować niepokojące objawy bez pomocy psychiatry lub psychoterapeuty. Nie należy się jednak poddawać! Wspólny wysiłek pacjenta i lekarza nastawiony na zmaganie się z sytuacjami stresowymi w naszym życiu powinien zakończyć się sukcesem!

Krok po kroku zaczyna się odbudowa równowagi psychicznej, w którym to procesie terapeutycznym uczestniczą aktywnie zarówno pacjent jak i terapeuta. Cel jest jeden – pomoc w zrozumieniu mechanizmów stresotwórczych i nauczenie się radzenia sobie ze stresem.

Jeżeli chcielibyście Państwo uzyskać więcej informacji dotyczących leczenia tych dolegliwości, proponujemy umówić się na konsultację do naszych specjalistów zajmujących się leczeniem tego typu schorzeń.

Zapraszamy do kontaktu. Zadzwoń +22 651 98 61 Wypełnij formularz