Proktologia bez wstydu

Dla wielu osób kłopoty związane z funkcjonowaniem jelita grubego i odbytnicy to wciąż temat tabu. Nawet w przypadku długotrwałych nieprawidłowości pacjenci po prostu wstydzą się iść do lekarza. Taka postawa to błąd! W klinice WILMED wszystkie badania proktologiczne (bo tak fachowo określa się dziedzinę medycyny zajmującą się chorobami końcowego odcinka układu pokarmowego) są wykonywane w sposób profesjonalny, z poszanowaniem intymności oraz komfortu psychicznego każdego pacjenta.

Kłopoty związane z funkcjonowaniem końcowego odcinka układu pokarmowego – czyli jelita grubego oraz odbytnicy – są bagatelizowane przez wielu pacjentów. Spora grupa osób w takich przypadkach nie zgłasza się do lekarza z powodu wstydu oraz obaw przed badaniem. Tymczasem proktologia to niezwykle ważny dział medycyny, gdyż nowotwory jelita grubego – czyli najpoważniejsze schorzenie tych partii ciała – są trzecim najczęściej występującym na świecie nowotworem u mężczyzn i drugim u kobiet. Charakteryzują się również bardzo wysokim odsetkiem śmiertelności. Oczywiście nie każda choroba związana z jelitami i odbytem to od razu nowotwór. U pacjentów diagnozuje się również hemoroidy czy kłykciny kończyste.

Kiedy udać się do lekarza proktologa?

Do lekarza proktologa należy niezwłocznie udać się w przypadku zaobserwowania u siebie jednego lub kilku poniższych objawów:

  • ból odbytu,
  • świąd odbytu,
  • krwawienia z odbytu,
  • obecność guzków w okolicach odbytu,
  • problemy z wypróżnianiem (zaparcia i biegunki),
  • niepokojący wygląd stolca (obecność śluzu, krwi).

Z lekarzem proktologiem profilaktycznie powinni się również kontaktować mężczyźni pozostający w związkach jednopłciowych oraz osoby uprawiające seks analny.

Badania proktologiczne – rodzaje

W klinice WILMED pacjenci mogą skorzystać z kilku rodzajów badań proktologicznych, wykonywanych przez wyspecjalizowaną i doświadczoną kadrę lekarską. Do procedur tych zalicza się wykonywane endoskopowo:

  • badanie kolonoskopowe – polega na wprowadzeniu przed odbyt do jelita grubego specjalnego, giętkiego instrumentu zakończonego miniaturową kamerą, co pozwala na dokładną obserwację wnętrza jelita (przeprowadzane w znieczuleniu ogólnym),
  • badanie anoskopowe – polega na wprowadzeniu przez odbyt wziernika, co pozwala lekarzowi rozszerzyć jego ujście, obejrzeć kanał odbytu i ewentualnie pobrać próbki do badania histopatologicznego,
  • badanie rektoskopowe – polega na wprowadzenie przez odbyt wziernika, co umożliwia obserwację kanału odbytu i ściany jelita na długości 15-20 cm (również można pobrać materiał do badania).

Leczenie bez tabu

Osoby, które wstydzą się zwrócić o pomoc w związku z problemami z jelitami czy odbytem powinny pamiętać, że rolą każdego lekarza jest przede wszystkim dbanie o zdrowie pacjenta, a nie ocenianie ich stylu życia. W klinice WILMED kładziemy szczególny nacisk na psychiczny komfort pacjenta oraz poszanowanie jego intymności. Oferowane przez nas procedury medyczne z zakresu proktologii, takie jak usuwanie hemoroidów, leczenie szczeliny odbytu czy usuwanie kłykcin kończystych, są przeprowadzane w sposób profesjonalny oraz bezpieczny. Bagatelizowanie dolegliwości związanych ze schorzeniami odbytu oraz jelita grubego może bowiem stanowić bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub nawet życia.

Zapraszamy do kontaktu. Zadzwoń +22 651 98 61 Wypełnij formularz
close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonię do Ciebie!

    Zapoznaj się z Klauzulą informacyjną.

    Zostaw numer
    oddzwonimy!
    Rejestracja
    Wyślij zapytanie
    na interesujący Cię temat...

      Zapoznaj się z Klauzulą informacyjną.