biopsja mammotomiczna Wilmed

Biopsja piersi pod kontrolą obrazu USG

Biopsja piersi

Biopsja piersi jest procedurą diagnostyczną polegającą na aspiracji płynu z komórkami lub wycięciu fragmentu tkanki piersi pacjentki. Ważne, aby taki zabieg odbywał się pod kontrolą obrazu USG. Pobrany materiał bada się mikroskopowo pod kątem występowania zmian świadczących o patologii, a w szczególności o rozroście nowotworowym. Dostępne są następujące techniki zabiegowe: aspiracyjna biopsja cienkoigłowa, biopsja gruboigłowa w tym również wspomagana próżnią oraz otwarta biopsja chirurgiczna.

Biopsja cienkoigłowa jest metodą z wyboru, jeżeli wykryta masa ma charakter torbielowaty. Całkowite usunięcie płynu, który nie zawiera domieszek krwi, świadczy o łagodnym charakterze zmiany. Niestety ograniczona skuteczność badania nie pozwala, aby o chorobie nowotworowej orzekać wyłącznie na podstawie jego wyniku. 

Dlatego w przypadku diagnostyki guzów piersi światowym standardem jest stosowanie biopsji gruboigłowej, która pobiera do badania mikroskopowego fragment tkanki, a nie jedynie płyn z komórkami.

Według statystyk około 80% zmian wykrywanych w piersiach ma charakter łagodny, jednak każda zmiana powinna być poddana szczegółowej diagnostyce i biopsji – badaniu pozwalającemu na rozpoznanie charakteru guza.

Jakie zmiany sutka powinny być przebadane i skonsultowane z lekarzem?

Rocznie w Polsce na raka piersi zapada blisko 13 000. Statystycznie w naszym kraju jest to najczęstsza przyczyna zgonów kobiet przed ukończeniem 65. roku życia. Wciąż aż połowa zdiagnozowanych przypadków okazuje się śmiertelna z powodu zbyt późnego wykrycia zmian. Przypominamy, że regularne przeprowadzanie mammografii i USG jest podstawą w profilaktyce chorób piersi. Te metody pozwalają na wczesne wykrycie nawet niewyczuwalnych jeszcze guzów piersi i sutka.

Wykrycie zmiany we wczesnym stadium za pomocą mammograficznych badań przesiewowych przyczynia się do spadku umieralności aż o 1/3. W przypadku pacjentek po 50. roku życia badania piersi obniżają śmiertelność nawet o 35%. Według statystyk około 80% zmian wykrywanych w piersiach ma charakter łagodny, jednak każda zmiana powinna być poddana szczegółowej diagnostyce i biopsji – badaniu pozwalającemu na rozpoznanie charakteru guza.

Do zmian, które powinny być przebadane i skonsultowane z lekarzem należą:

 • Zmiany zapalne związane są zazwyczaj z niedostatecznym opróżnieniem gruczołów mlecznych podczas karmienia piersią lub powstaniem ropni

 • Zmiany guzkowate sutka takich jak: gruczolakowłókniaki, torbiele czy brodawczaki śródprzewodowe

 • Rak sutka (potocznie: rak piersi) - jeden z najczęstszych i najgroźniejszych nowotworów złośliwych

Specjaliści

Doświadczenie naszych specjalistów oraz wykorzystywane podczas zabiegów nowoczesne metody i urządzenia sprawiają, że pacjentki mogą skorzystać z kompleksowej opieki w tym zakresie. 

Biopsję piersi w ramach NFZ wykonasz w Klinice Wilmed, a specjalistami przeprowadzającym takie zabiegi jest:

Korzyści wynikające z wykonania biopsji gruboigłowej piersi

 • Efektywność biopsji chirurgicznej

  Pojedyncze wkłucie umożliwia pobranie wystarczającej ilości tkanki do badania. Unika się konieczności operacyjnego pobierania tkanki guza do badania histopatologicznego.

 • Czas trwania zabiegu jest bardzo krótki w porównaniu do zabiegu operacyjnego

  Wykonanie biopsji piersi trwa ok. 20 minut. Po zabiegu pacjentka od razu może wrócić do normalnego życia, bez konieczności hospitalizacji.

 • Brak blizny po cięciu chirurgicznym

  Dzięki tej metodzie pozostaje jedynie ślad po wkłuciu igły zamiast blizny po cięciu chirurgicznym.

 • Uzyskanie miarodajnego wyniku badania tkanki pobranej ze zmiany w piersi

  Wczesne wykonanie biopsji, dzięki której dokonywana jest ocena charakteru zmiany pozwala w przypadku zmian złośliwych na szybkie podjęcie odpowiedniego i skutecznego leczenia.

Co nas wyróżnia

 • Zapewniamy opiekę doświadczonych specjalistów z zakresu chirurgii i chirurgii onkologicznej
 • Zabiegi wykonywane są przy zastosowaniu nowoczesnych technik i metod
 • Rezultaty zdrowotne połączone są z doskonałymi efektami estetycznymi
 • Zapewniamy pełną dyskrecję i poszanowanie intymności pacjenta

Cennik

 • Biopsja mammotomiczna
  w ramach NFZ
 • Biopsja gruboigłowa
  w ramach NFZ

FAQ

 • Jak wygląda zabieg biopsji mammotomicznej?

  System do przeprowadzania biopsji mammotomicznej składa się z urządzenia wytwarzającego próżnię oraz 3mm igły zawierającej mechanizm rotacyjny, dzięki czemu pojedyncze wkłucie umożliwia pobranie wystarczającej ilości tkanki do badania lub usunięcie całej zmiany. Wszystko odbywa się pod kontrolą ultrasonograficzną. Zmiana w piersi lokalizowana jest za pomocą głowicy ultrasonograficznej, a następnie aparat pobiera zmianę do badania lub ją całkowicie usuwa. Cały proces można obserwować na ekranie monitora. Zabieg trwa ok. 20 minut. Po zabiegu pacjentka od razu może wrócić do normalnego życia, bez konieczności hospitalizacji. Pobrane próbki zostają przekazane do badania histopatologicznego. Jeśli wynik jest negatywny, zmiana ma charakter łagodny i nie ma się czym martwić!

 • Na czym polegają poszczególne typy biopsji?

  Biopsja aspiracyjna cienkoigłowa polega na kilkukrotnym nakłuciu zmiany cienką igłą w celu pozyskania komórek do badania cytologicznego. Metoda jest szybka, łatwo dostępna i mało inwazyjna. Niestety, nie w każdym przypadku zapewnia uzyskanie odpowiedniej ilości materiału do badania, w celu zobrazowania charakteru widocznej zmiany. Biopsja gruboigłowa jest bardziej inwazyjna, ponieważ polega na wycięciu za pomocą specjalnej igły fragmentu tkanki z guza, który następnie trafia do badania histopatologicznego. Biopsja chirurgiczna – to zabieg, który jest inwazyjny, przez co może prowadzić do zniekształcenia piersi, pozostawienia widocznej blizny, a także wiąże się z koniecznością pobytu w szpitalu.

 • Biopsja piersi – gdzie na zabieg w Warszawie w ramach NFZ?

  Guzy piersi są chorobą, która dosięga coraz większej liczby kobiet. Niestety nie ma innego sposobu leczenia tej choroby jak usunięcie zmiany po odpowiednim jej zadiagnozowaniu. Na szczęście dzisiejsza medycyna proponuje nowoczesne i skuteczne metody diagnostyczne. Gdzie zatem się zgłosić, gdy będziemy potrzebowali kompleksowej diagnostyki w tym zakresie w Warszawie w ramach NFZ? Którą placówkę wybrać? Nasz artykuł może pomóc Ci w wyborze odpowiedniej kliniki. Zatem koniecznie zapoznaj się z jego treścią!

 • Biopsja piersi na NFZ w Warszawie – gdzie jest oferowana?

  Jeśli poświęcimy chwilę na zgłębienie zagadnienia, to szybko ustalimy, że biopsje piersi oferują różne kliniki na terenie Warszawy. Jednak pamiętajmy, że wybór odpowiedniego miejsca nigdy nie może być przypadkowy. Musimy pamiętać, że zabieg ten wykonywany jest za pomocą różnych urządzeń, ale również, że bardzo zróżnicowana jest jakość świadczenia tego typu usług medycznych. Jeśli zatem nie chcemy narazić się na rozczarowanie, to warto zawsze rozważnie wybierać klinikę, do której zgłosimy się na taki zabieg.

 • Biopsja piersi na NFZ w Warszawie – gdzie ostatecznie się zgłosić?

  Gdzie zatem się zgłosić aby wykonać biopsję piersi? Gdzie w Warszawie otrzymamy należyte wsparcie w tym zakresie? Na pewno nasza uwaga powinna skupić się na profesjonalnych klinikach, które z sukcesami działają na rynku i zatrudniają wykwalifikowanych specjalistów. Jednak pamiętajmy, że najważniejsza jest wysoka jakość usług, jak również doświadczenie specjalistów w wykonywaniu tego typu zabiegów. Dodatkowo warto też sprawdzać, jaką opinią cieszą się poszczególne placówki wśród innych pacjentów. Z tym jednak nie powinno być trudności, zwłaszcza że do dyspozycji mamy Internet, a wraz z nim wyszukiwarkę internetową. Wpisanie w polu wyszukiwania frazy biopsja piersi na NFZ opinie sprawi, że w przeciągu kilku sekund dowiemy się, które kliniki cieszą się nienaganną opinią wśród pacjentów, a których lepiej unikać. Warto przy tym zaznaczyć, że wystarczy nam już kilka takich opinii, by wyrobić sobie własne zdanie i określić, gdzie warto zgłosić si, aby wykonać biopsję piersi.

 • Biopsja piersi na NFZ w Klinice WILMED

  W klinice WILMED doświadczeni chirurdzy i chirurdzy onkologiczni z wieloletnim doświadczeniem wykonują biopsje piersi na NFZ. Lekarze korzystają ze specjalnych urządzeń, w tym również z urządzeń wytwarzającego próżnię. Już pojedyncze wkłucie pozwala na pobranie wystarczającej ilości tkanki bądź też usunięcie całej zmiany. Zabieg przeprowadzany jest się pod kontrolą USG. Głowica ultrasonograficzna lokalizuje zmianę w piersi, dzięki czemu lekarz może pobrać jej fragment do badania lub całkowicie ją usunąć. Próbka trafia do badania histopatologicznego i jeśli wynik okaże się negatywny, nie ma powodów do zmartwień. Jeśli jednak lekarz wykryje zmianę złośliwą pokieruje pacjenta na odpowiednio dobraną leczenie.

close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonię do Ciebie!

  Zapoznaj się z Klauzulą informacyjną.

  Zostaw numer
  oddzwonimy!
  Rejestracja
  Wyślij zapytanie
  na interesujący Cię temat...

   Zapoznaj się z Klauzulą informacyjną.