Operacja przykurczu Dupuytrena

 
przykurcz dupuytrena

Co to jest przykurcz Dupuytrena?

Przykurcz Dupuytrena jest schorzeniem tkanki łącznej, w przebiegu którego dochodzi do skrócenia i pogrubienia struktury rozcięgna dłoniowego. Prowadzi to w następstwie do przykurczu zgięciowego palców, szczególnie czwartego i piątego, które z czasem ulega zwiększeniu.
Choroba dotyczy najczęściej mężczyzn powyżej 40 roku życia, jest niebolesna i postępuje powoli. W zaawansowanym stadium choroba upośledza funkcje ręki, przede wszystkim funkcje chwytania, i doprowadza do znacznego ograniczenia ruchomości palców i dłoni.
Oprócz zmian w kształcie i funkcji dłoni, wraz z przykurczem pojawiają się zaburzenia czucia w palcach, parestezje, zaburzenia ukrwienia oraz wzmożona potliwość dłoni.

Przyczyny przykurczu Dupuytrena

Przyczyna choroby Dupuytrena nie jest do końca poznana. Prawdopodobnie przyczynami choroby mogą być:

Leczenie operacyjne

Leczenie przykurczu Dupuytrena polega głównie na przeprowadzeniu wysoko specjalistycznego zabiegu operacyjnego, który umożliwia zmniejszenie przykurczu, a nawet powrót chorej dłoni do całkowitej sprawności. Operacja polega na chirurgicznym wycięciu lub przecięciu przerośniętych pasm, które powodują przykurcze w palcach, co umożliwia korekcję przykurczu.
Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym przy niedokrwieniu operowanej kończyny (zakłada się opaskę uciskową). Możliwe jest wykonanie dodatkowo dożylnej sedacji.
Po operacji pacjent pozostaje w klinice do kilu godzin pod opieką pielęgniarki, a następnie może wrócić do domu. Lekarz wyznacza termin kontroli po zabiegu oraz oszczędzanie operowanej kończyny. Usunięcie szwów odbywa się po 10–14 dniach od operacji, a końcowy efekt operacji możliwy jest do uzyskania po ok. 3–6 miesiącach od zabiegu.

Nowoczesne, małoinwazyjne leczenie chirurgiczne

Fasciotomia igłowa jest to najmniej inwazyjna metoda leczenia chirurgicznego. Zazwyczaj zabieg ten wykonuje się w znieczuleniu miejscowym lub krótkotrwałym dożylnym. Chirurg wkłuwa igłę w skórę nad miejscem przykurczu i rozdziela pasmo zgrubiałej tkanki powodującej przykurcz Dupuytrena.
Fasciotomia igłowa zazwyczaj przynosi poprawę zmniejszając stopień nasilenia przykurczu. Istnieje jednak prawdopodobieństwo (tak jak w przypadku innych metod leczenia), że przykurcz powróci, chociaż zależy to od stopnia nasilenia choroby przed zabiegiem.
W razie nawrotu deformacji zabieg należy powtórzyć.

Zapraszamy na konsultacje i zabiegi do Kliniki WILMED do naszych wybitnych specjalistów zajmujących się skomplikowanymi i małoinwazyjnymi operacjami ręki .

ue stopka

© 2018 Przychodnia Wilmed

Back to top
close
Potrzebujesz więcej
informacji?
Oddzwonię do Ciebie!


* Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych
lub przekazany dalej. Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.
Zostaw numer
oddzwonimy!
Rejestracja
Wyślij zapytanie
na interesujący Cię temat...


Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Wilmed, ul. Wiktorii Wiedeńskiej 9a, 02-954 Warszawa w celach marketingowych oraz dla prawidłowej realizacji usługi "umów wizytę".