Umów się na konsultację. Zadzwoń +22 651 98 61 lub Wypełnij formularz
  • Co to jest biopsja mammotomiczna?

    Biopsja mammotomiczna, czyli biopsja gruboigłowa wspomagana próżnią jest to nowoczesna metoda diagnostyczna, która łączy w sobie efektywność biopsji chirurgicznej, dając pewną diagnozę na podstawie badania histopatologicznego oraz subtelność biopsji gruboigłowej, ponieważ pozostawia niewidoczny ślad na skórze. Jeśli jest taka konieczność, metoda ta umożliwia lekarzowi pozostawienie niewielkiego, 2mm znacznika w miejscu pobrania, który umożliwia później szybkie zlokalizowanie miejsca biopsji przy kolejnych badaniach mammograficznych. Metoda ta umożliwia usuwanie zmian z piersi o średnicy nieprzekraczającej 2 cm średnicy.

    Pozostałe typy biopsji możliwych do wykonania w celu zdiagnozowania rodzaju zmiany niestety posiadają pewne wady:

    • Biopsja aspiracyjna cienkoigłowa, polegająca na kilkukrotnym nakłuciu zmiany cienką igłą i pozyskaniu komórek do badania cytologicznego jest szybka, łatwo dostępna, małoinwazyjna, jednak nie zawsze zapewnia wystarczającą ilość materiału do badania, które może odtworzyć strukturę tkanki dając pełen obraz charakteru uwidocznionej zmiany.
    • Biopsja gruboigłowa – bardziej inwazyjna w stosunku do biopsji cienkoigłowej, polegająca na wycięciu za pomocą specjalnej igły z guza fragmentu tkanki do badania histopatologicznego, nie zawsze zapewnia wystarczającą ilość materiału, pomimo pobrania większych fragmentów tkanki. Często nadal pozostaje konieczność kilkukrotnego wykonania nakłucia.
    • Biopsja chirurgiczna polegająca na wykonaniu niewielkiego zabiegu, zapewniającego stu procentową trafność postawionej diagnozy, lecz jego inwazyjność może prowadzić do deformacji piersi, a na pewno do pozostawienia widocznej blizny, poczucia dyskomfortu i konieczności pozostania w szpitalu.

    Jak wygląda zabieg biopsji mammotomicznej?

    System do przeprowadzania biopsji mammotomicznej składa się z urządzenia wytwarzającego próżnię oraz 3mm igły zawierającej mechanizm rotacyjny, dzięki czemu pojedyncze wkłucie umożliwia pobranie wystarczającej ilości tkanki do badania lub usunięcie całej zmiany. Wszystko odbywa się pod kontrolą ultrasonograficzną. Zmiana w piersi lokalizowana jest za pomocą głowicy ultrasonograficznej, a następnie aparat pobiera zmianę do badania lub ją całkowicie usuwa. Cały proces można obserwować na ekranie monitora. Zabieg trwa ok. 20 minut. Po zabiegu pacjentka od razu może wrócić do normalnego życia, bez konieczności hospitalizacji. Pobrane próbki zostają przekazane do badania histopatologicznego. Jeśli wynik jest negatywny, zmiana ma charakter łagodny i nie ma się czym martwić!

    Zapytaj naszych specjalistów zajmujących się wykonywaniem biopsji mammotomicznej o metody leczenia Twojej dolegliwości. Zapraszamy do Kliniki WILMED w Warszawie.

Umów się na konsultację już teraz +22 651 98 61
close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonię do Ciebie!

    Zapoznaj się z Klauzulą informacyjną.

    Zostaw numer
    oddzwonimy!
    Rejestracja
    Wyślij zapytanie
    na interesujący Cię temat...

      Zapoznaj się z Klauzulą informacyjną.