Operacje laparoskopowe pęcherzyka żółciowego

Co to jest pęcherzyk żółciowy i kamica pęcherzyka żółciowego?

Pęcherzyk żółciowy jest to narząd w kształcie gruszki leżący poniżej prawego płata wątroby, służący do magazynowania i zagęszczanie żółci produkowanej przez wątrobę. Żółć natomiast jest zielono-brązowo-żółtym, gęstym płynem produkowanym przez wątrobę i niezbędnym w procesie prawidłowego trawienia pokarmów. Kamica pęcherzyka żółciowego jest bardzo powszechnym schorzeniem powstającym w wyniku tworzenia się złogów w pęcherzyku żółciowym – tzw. kamieni. Kamienie żółciowe składają się z cholesterolu, rzadziej zawierają barwniki żółciowe lub sole wapnia.

Objawy i dolegliwości towarzyszące kamicy pęcherzyka żółciowego

U około 40% chorych kamica żółciowa przebiega bezobjawowo. Typowymi objawami i dolegliwościami związanymi z kamicą pęcherzyka żółciowego są:

 • bóle brzucha – od niewielkich dolegliwości bólowych zlokalizowanych w nadbrzuszu, często promieniujących do pleców do bardzo silnych bólów związanych z zapaleniem otrzewnej,
 • często bólom towarzyszą nudności lub wymioty, odbijania, uczucie pełności w żołądku oraz objawy niestrawności i podwyższona temperatura,
 • rzadko pojawia się żółtaczka, świadcząca o rozwoju powikłań .

Przyczyny powstawania kamicy pęcherzyka żółciowego

Kamienie żółciowe mogą powstawać w wyniku:

 • niecałkowitego opróżniania pęcherzyka żółciowego, w którym zalegająca żółć ulega stopniowemu zagęszczeniu aż do uformowania się kamieni,
 • nieprawidłowego składu żółci,
 • podwyższonego stężenia w żółci bilirubiny,
 • zakażenia przewodów wyprowadzających żółć z wątroby.

Kto jest narażony na zachorowanie

Kamica pęcherzyka żółciowego rozwija się u około 20-30% osób dorosłych, a zachorowalność wyraźnie wzrasta z wiekiem. Najbardziej narażone na zachorowanie na kamice pęcherzyka żółciowego są osoby:

 • otyłe,
 • spożywające alkoholu w nadmiernych ilościach,
 • przyjmujące doustnych leki antykoncepcyjne,
 • stosujące dietę bogatą w tłuszcze i z małą ilością błonnika,
 • cierpiące na inne choroby, takie jak: choroba wieńcowa, marskość wątroby, zaburzenia funkcji jelita cienkiego,
 • u których w rodzinie występowały przypadki zachorowania na kamicę żółciową,
 • u których wystąpiła gwałtowna utrata masy ciała,
 • kobiety z dużą liczbą przebytych ciąż.

Procedury operacyjne

Podstawowym i decydującym badaniem diagnozującym kamicę pęcherzyka jest ultrasonografia brzucha. Jeżeli charakterystyczne dolegliwości bólowe współistnieją z obrazem USG potwierdzającym kamicę pęcherzyka żółciowego, lekarz po wnikliwym przeanalizowaniu stanu zdrowia pacjenta powinien zaproponować zabieg operacyjny. W czasie takiej operacji usuwany jest cały pęcherzyk żółciowy wraz z zawartymi w nim złogami. Przewlekła kamica żółciowa może być przyczyną rozwoju raka pęcherzyka żółciowego.

Laparoskopia

Obecnie standardem są zabiegi laparoskopowe. Polegają one na tym, że wykonuje się je bez tradycyjnego otwierania brzucha. Za pomocą mikronarządzi wprowadzonych do jamy brzusznej przez niewielkie otwory, obserwując cały przebieg operacji na monitorze usuwa się pęcherzyk żółciowy, a następnie wyjmuje się go z brzucha przez jeden z otworków.

Dzięki metodzie laparoskopowej pooperacyjne dolegliwości bólowe są nieporównywalnie mniejsze niż po tradycyjnych operacjach. Zwykle już następnego dnia po zabiegu możliwy jest powrót do domu i dalsze leczenie poza szpitalem.

Każde skierowanie na operację musi poprzedzić konsultacja chirurgiczna podczas której specjalista chirurg określi możliwości i przeciwwskazania do wykonania operacji. W niektórych przypadkach za skierowaniem chirurga potrzebna jest również konsultacja kardiologiczna lub internistyczna.

Przed operacją wykonywane są następujące badania: EKG, grupa krwi, glukoza, elektrolity, morfologia, INR, mocznik, Antygen Hbs, przeciwciała anty HCV, przeciwciała anty HIV.

Wymagane jest również podpisanie przez pacjenta zgody na leczenie chirurgiczne i znieczulenie (wywiad anestezjologiczny). Operacja wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym. Czas trwania operacji to około 2 h. Po operacji pacjent pozostaje zwykle jeden dzień w klinice pod indywidualną opieką pielęgniarki, a następnie może udać się do domu. W terminach ustalonych ze specjalistą chirurgiem odbywają się dwie wizyty kontrolne pooperacyjne.

Laparoskopowe operacje pęcherzyka żółciowego wykonujemy w prywatnej Klinice MEDIFEM w Warszawie, w której dzięki komfortowym warunkom unikacie Państwo przykrej atmosfery szpitalnej.

Zapytaj naszych specjalistów zajmujących się laparoskopowym usuwaniem pęcherzyka żółciowego o metody leczenia Państwa dolegliwości. Zapraszamy na konsultacje chirurgiczne do Specjalistycznej Przychodni WILMED.

Powrót Cennik

Oferujemy

najwyższą jakość usług medycznych

ue stopka

© 2017 Przychodnia Wilmed

Back to top
close
Potrzebujesz więcej
informacji?
Oddzwonię do Ciebie!


* Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych
lub przekazany dalej. Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.
Zostaw numer
oddzwonimy!
Rejestracja
Wyślij zapytanie
na interesujący Cię temat...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Wilmed, ul. Wiktorii Wiedeńskiej 9a, 02-954 Warszawa w celach marketingowych oraz dla prawidłowej realizacji usługi "umów wizytę".