Operacja żylaków kończyn dolnych

żylaki kończyn dolnych

Co to są żylaki kończyn dolnych?

Żylakami kończyn dolnych nazywamy żyły, które uległy nieodwracalnemu poszerzeniu, wydłużeniu i poskręcaniu niezależnie od ich wielkości. Żylaki dotyczą żył powierzchownych (umiejscowione tuż pod skórą) oraz perforatorów czyli naczyń żylnych łączących żyły powierzchniowe z układem żył głębokich.

Objawy i dolegliwości towarzyszące żylakom kończyn dolnych

Objawami sugerującymi tego typu schorzenia są m. in.:

  • w początkowych stadiach choroby tzw. „pajączki” zbudowane z małych poszerzonych naczyń,
  • poszerzone, poskręcane, paciorkowato rozszerzone, sine lub błękitne naczynia żylne widoczne przez skórę, zlokalizowane najczęściej na tylnej powierzchni łydki lub na wewnętrznej stronie kończyny dolnej pomiędzy kostką a pachwiną,
  • obrzęki kończyn dolnych występujące po męczącym dniu, a szczególnie wtedy, gdy jest gorąco,
  • bóle i skurcze łydek,
  • ciemniejsze przebarwienia widocznych na skórze stóp i podudzi,
  • zapalenia układu żylnego.

Przyczyny powstawania żylaków kończyn dolnych

Żylaki kończyn dolnych powstają, gdy zlokalizowane w naczyniach co kilka centymetrów zastawki nie działają prawidłowo. Krew wówczas spływa w dół pod wpływem siły grawitacji i zalega w żyłach kończyn dolnych, powodując ich stopniowe rozszerzenie i powstanie żylaków. Istnieje wiele przyczyn występowania żylaków kończyn dolnych, ale jedną z podstawowych jest brak równowagi pomiędzy ciśnieniem krwi w naczyniach żylnych a wytrzymałością ich ściany .

Kto jest narażony na zachorowanie

Żylaki kończyn dolnych to schorzenie dotyczące ludzi w różnym wieku. Najbardziej narażone na zachorowanie na żylaki kończyn dolnych są osoby:

  • u których w rodzinie występowały przypadki zachorowania żylaki kończyn dolnych
  • wykonujące pracę stojącą lub siedzącą
  • kobiety w trakcie ciąży
  • otyłe

Leczenie i procedury operacyjne

Jeśli pojawiają się jakiekolwiek niepokojące objawy należy zgłosić się jak najszybciej do lekarza specjalisty. Wczesna ocena układu żylnego może zapobiec dalszemu rozwojowi choroby i pozwoli uniknąć poważnych problemów takich jak np. zapalenia żył głębokich powodujących owrzodzenia żylne zlokalizowane na podudziach. Owrzodzenia te trudno poddają się leczeniu i stanowią bardzo poważne problemy dla pacjentów, często do końca życia. Zalecanym badaniem układu żylnego jest badanie obrazowe – USG – Doppler. Badanie to umożliwia precyzyjny ogląd żył ze względu na ich możliwe uszkodzenia.

W sytuacjach, kiedy nie grozi możliwość zapaleń układu żylnego, można rozważać leczenie preparatami farmakologicznymi. Niestety jest ono długotrwałe, a efekty działania tych leków są często niezadowalające. Zabieg operacyjny jest jednak podstawową metodą leczenia żylaków kończyn dolnych, ponieważ jako jedyny daje możliwość całkowitego wyleczenia choroby i zwykle skutecznie zabezpiecza przed jej nawrotem.

Zabieg operacyjny polega na usunięciu w całości głównej żyły powierzchownej kończyny dolnej (żyły odpiszczelowej wielkiej) wraz z jej odgałęzieniami (tak zwany stripping) oraz dodatkowo usunięcie wszystkich widocznych poszerzonych żył z licznych niewielkich cięć na całej kończynie dolnej.

W przypadku niewielkich żylaków stosuje się zabieg, w którym przez bardzo niewielkie, prawie niewidoczne cięcia skórne specjalnym narzędziem wydobywa się wszystkie poszerzone żyły.

Każde skierowanie na operację musi poprzedzić konsultacja chirurgiczna podczas której specjalista chirurg określi możliwości i przeciwwskazania do wykonania operacji. Należy podkreślić, że operacje chirurgiczne muszą być dostosowane do stadium zaawansowania choroby i każdy pacjent powinien być traktowany indywidualnie, co do zakresu i sposobu stosowanego leczenia. W niektórych przypadkach za skierowaniem chirurga potrzebna jest również konsultacja kardiologiczna lub internistyczna.

Przed operacją wykonywane są następujące badania: EKG, grupa krwi, glukoza, elektrolity, morfologia, INR, mocznik, Antygen Hbs, przeciwciała anty HCV, przeciwciała anty HIV.

Wymagane jest również podpisanie przez pacjenta zgody na leczenie chirurgiczne i znieczulenie (wywiad anestezjologiczny). Operacja wykonywana jest w znieczuleniu zewnątrzoponowym. Czas trwania operacji to około 2 h. Po operacji pacjent pozostaje zwykle jeden dzień w klinice pod indywidualną opieką pielęgniarki, a następnie może udać się do domu. W terminach ustalonych ze specjalistą chirurgiem odbywają się dwie wizyty kontrolne pooperacyjne.

Zapytaj naszych specjalistów zajmujących się operacjami żylaków kończyn dolnych o metody leczenia Twojej dolegliwości. Zapraszamy na konsultacje chirurgiczne do Specjalistycznej Przychodni WILMED.

Powrót Cennik

Oferujemy

najwyższą jakość usług medycznych

ue stopka

© 2018 Przychodnia Wilmed

Back to top
close
Potrzebujesz więcej
informacji?
Oddzwonię do Ciebie!


* Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych
lub przekazany dalej. Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.
Zostaw numer
oddzwonimy!
Rejestracja
Wyślij zapytanie
na interesujący Cię temat...

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Wilmed, ul. Wiktorii Wiedeńskiej 9a, 02-954 Warszawa w celach marketingowych oraz dla prawidłowej realizacji usługi "umów wizytę".