Zespół cieśni nadgarstka – co trzeba o nim wiedzieć?

Zauważasz u siebie niespotykane wcześniej bóle palców oraz ich drętwienie? Z trudem wykonujesz normalne codzienne czynności, jak pisanie czy obieranie warzyw? Nie lekceważ takich dolegliwości! Może to być zespół cieśni nadgarstka – choroba, której pomogą Ci się pozbyć specjaliści z Kliniki Medycznej Wilmed.
Zespół cieśni nadgarstka to grupa objawów chorobowych, spowodowana przewlekłym uciskiem nerwu pośrodkowego w kanale nadgarstka. Jeśli na skutek zmian zapalnych i wynikającego z nich przerostu ścięgien i więzadeł kanał nadgarstka robi się zbyt ciasny, dochodzi do ucisku przebiegającego przez kanał nerwu pośrodkowego. Nerw staje się niedokrwiony i nie spełnia prawidłowo swoich funkcji, a u pacjenta pojawia się szereg charakterystycznych, związanych z tym objawów.

Zespół cieśni nadgarstka – objawy

Do głównych objawów zespołu cieśni nadgarstka zalicza się:

  • niespotykane wcześniej drętwienie i ból palców – początkowo sporadyczne, później występujące w nocy (ból może promieniować aż do przedramienia czy barku), a w zaawansowanych stadiach schorzenia także w ciągu dnia,
  • trudności z wykonywaniem normalnych czynności wymagających zaangażowania dłoni: pisania, obierania warzyw, krojenia, szycia,
  • zaniki mięśniowe (w bardzo zaawansowanych stadiach).

Badania naukowe udowodniły, że zespół cieśni nadgarstka aż trzykrotnie częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn. Na chorobę narażone są również osoby, które w trakcie pracy wykonują długotrwałe, jednostajne ruchy dłońmi (pisanie na komputerze, granie na instrumentach muzycznych, zdejmowanie towarów z taśmy produkcyjnej).

Jak diagnozuje się zespół cieśni nadgarstka?

W większości przypadków specjaliści z Kliniki Medycznej Wilmed są w stanie zdiagnozować zespół cieśni nadgarstka już podczas prostych badań fizykalnych. W ich trakcie kontrolowana jest sprawność manualna pacjenta oraz czucie w palcach. Osoby z zespołem cieśni nadgarstka nie są w stanie wykonać niektórych czynności w określonej pozycji rąk, a także odczuwają dwa ukłucia igłą w odległości 5-7 mm jako jedno. Dla potwierdzenia diagnozy niekiedy konieczne jest wykonanie badania USG, które uwidacznia potencjalne deformacje nerwu, pogrubienie więzadeł czy ścięgien.

Nowoczesne leczenie zespołu cieśni nadgarstka w Klinice Medycznej Wilmed

Po postawieniu diagnozy, specjaliści z naszej Kliniki proponują pacjentom najlepsze metody leczenia. Bez wątpienia najbardziej nowoczesną i skuteczną metodą terapii jest zabieg chirurgiczny, podczas którego poprzez przecięcie więzadła poprzecznego powiększa się przestrzeń w kanale nadgarstka. Choć może to brzmieć dość groźnie, to jednak tak naprawdę jest to szybki i bezpieczny zabieg, wykonywany w znieczuleniu miejscowym lub w sedacji. Już kilka godzin po jego zakończeniu pacjent może opuścić klinikę i wrócić do domu. Stosowane w Wilmedzie nowoczesne techniki leczenia sprawiają też, że rehabilitacja jest krótkotrwała i mało uciążliwa.
Jeśli zauważasz u siebie opisane powyżej objawy, nie zwlekaj i umów się na konsultację ortopedyczną u naszych specjalistów! Zespół cieśni nadgarstka nie wyleczy się sam! Oferujemy kompleksową opiekę, a także zapewniamy wsparcie doświadczonej kadry chirurgów, anestezjologów, pielęgniarek oraz fizjoterapeutów.

Zapraszamy do kontaktu. Zadzwoń +22 651 98 61 Wypełnij formularz
close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonię do Ciebie!

    Zapoznaj się z Klauzulą informacyjną.

    Zostaw numer
    oddzwonimy!
    Rejestracja
    Wyślij zapytanie
    na interesujący Cię temat...

      Zapoznaj się z Klauzulą informacyjną.