Ultrasonografia – zwana potocznie USG – to jedno z najczęściej wykonywanych badań diagnostycznych, także w przypadków urazów i chorób stawów. Na czym polega USG stawów, kiedy należy je wykonać, jakie są ewentualne przeciwwskazania? Sprawdzamy!
USG to metoda obrazowania wnętrza ludzkiego organizmu, wykorzystująca działanie fal akustycznych o wysokiej częstotliwości. Są one niesłyszalne dla człowieka, bezboleśnie wnikają w głąb ciała i rozchodzą się po tkankach, bez jakichkolwiek uszkodzeń komórek. W trakcie badania lekarz prowadzi po danej części ciała posmarowanej żelem ułatwiającym przewodzenie specjalną głowicę, w której znajduje się przetwornik ultradźwięków. W momencie, kiedy fale odbijają się od danego narządu, na monitorze ultrasonografu są układane w obrazy, na których dostrzec można różnego rodzaju odchylenia i nieprawidłowości.

USG stawów – kiedy warto je wykonać?
USG stawów pozwala na ocenę zarówno struktur stawowych, takich jak chrząstka stawowa, kaletki czy błona maziowa, jaki i struktur okołostawowych, np. więzadeł, mięśni, ścięgien czy naczyń krwionośnych. Można je wykonywać w przypadku podejrzenia choroby czy urazu każdego stawu, a w szczególności stawu ramiennego, łokciowego, biodrowego, kolanowego oraz skokowego. Wykonywane przez specjalistów z Kliniki Wilmed USG stawów umożliwia rozpoznanie m.in. ich skręceń, zwichnięć, stanów zapalnych, a także uwidocznienie obecności torbieli, przerostów błony maziowej, wysięków czy guzków. Dodatkowo, pod kontrolą USG można dokonywać punkcji diagnostycznych i terapeutycznych wybranych stawów.

Jak przygotować się do USG stawów?
USG stawów jest badaniem szybkim, mało inwazyjnym i bezpiecznym dla pacjenta, więc nie wymaga szczególnych przygotowań. Nie ma również większej ilości przeciwwskazań do jego wykonywania – tak naprawdę jedynym przeciwwskazaniem bezwzględnym jest obecność ran skóry, uszkodzeń kości, oparzeń czy otwartych infekcji bezpośrednio w polu badania.

USG stawów – dla kogo?
Urazy i choroby stawów mogą tak naprawdę dotyczyć wszystkich osób, bez względu na płeć czy wiek, a USG stawów pozwala szybko je zdiagnozować i dobrać najlepsze metody leczenia. W Klinice Wilmed wykonujemy USG stawów u osób aktywnych fizycznie (np. po kontuzjach), seniorów (w przypadku zmian zwyrodnieniowych, będących efektem starzenia się organizmu), osób pracujących zawodowo (gdy urazy mają np. charakter przeciążeniowy), a także wszystkich innych pacjentów, borykających się z dolegliwościami bólowymi kolan i łokci, obrzękami kostek, sztywnieniem ramion itp.

Zapraszamy do kontaktu z Kliniką Wilmed – zapewniamy konsultacje lekarskie, pełną diagnostykę i leczenie ewentualnych zmian. Rejestracja jest możliwa od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-20:00 telefonicznie po numerami 22 651 98 61 lub 692 407 540 bądź mailowo pod adresem przychodnia@wilmed.pl.

Wróć